HalkbilimiEfsaneler

Çoban Bağırtan Efsanesi ( Giresun Efsaneleri)

Çoban Bağırtan Efsanesi Efsanesi, Giresun ilimize ait olan Çoban Bağırtan Efsanesi Nedir Neyi Anlatır? Giresun Çoban Bağırtan Efsanesi

Giresun’un Eğribel Yaylası’nın yükseklerinde, dağ kenarlarında Turna Ovası denilen bir yer vardır. Çok güzel tabiî manzaralara sahip bulunan bu ova bir asır öncesine kadar susuzmuş. Bugün ise burada çok soğuk bir su çıkmaktadır. Gözeden on beş taşı almak mümkün değilmiş, su o kadar soğuk-muş. Ayrıca lezzetine da doyulmazmış. Buraya bugün tatil günlerinde kuzu çevirmek, eğlenmek için gelenler bu sudan içerler, fakat bir türlü tadına doyamazlar.

Vaktiyle çobanın biri sürüsünü otlatmak için ; buralara kadar gelir. Fakat hem kendisi fazlası ile susamıştır, hem döl hayvanlarının adım atacak halleri kalmamıştır. Üstelik kendisi yemekte kavurma yemiş, daha da susamıştır. Sürünün de su içip yatma zamanı gelir.

Çoban ellerini açıp Allah’a yalvarmaya başlar:

Yâ Rabbim, ben bu sürümü nasıl götürürüm obama? Ne olur şurada bir su hasıl ediver. Sana bir kurban keseceğim.

Çobanın duası Allah indinde kabul olur. Hemen orada bir kaynak meydana gelir ve su gürül gürül akmaya başlar. Buz gibi sudan kendisi de İçer, sürüsündeki hayvanlara da içirir. Artık çobanın keyfi yerine gelmiştir. Suyu içen hayvanlar da yatak yerlerine çekilip uykuya dalarlar.

Çoban keyfinden ne yapacağını şaşırır. Oturup başını kaşırken eline bir bit gelir. Onu İki tırnağı arasında ezer. Aklından da bunu, Allah’a adadağı kurban olarak geçirir. Çobanın Allah’a karşı yaptığı bu hareket hemen cevabını bulur; Azrail oracıkta canımı alıverir. Zamanla oraya gelenler çobanı Turna Ovası’na gömerler, oradan akmaya devam eden suya da Çoban Bağırtan Suyu adını verirler. Bugün o sudan içenler, çobana dua ederler. Ama bazılarınınki hayır duasıdır, bazılarınınki İse bedduadır.

Kaynak: Saim Sakaoğlu / 101 Anadolu Efsanesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir