Kültür

Çocuk Dili Nedir, Özelliği Nedir

Çocuk dili nedir, Çocuk Dilinin Özelliği Nedir, Çocuk Dili Hakkında Bilgi

Çocuk Dili Nedir?

Çocukların yeni yeni konuşmaya başladıkları, anadilini çat pat kullanabilecek duruma geldikleri zaman annelerince öğretilen ya da çocukların kendiliklerinden uydurdukları kelime esasına dayanan dil.
Çocuk dilini oluşturan kelimelerin bir kısmı çocuklar tarafından, büyük çoğunluğu da anne ve çevresi tarafından yaratılır. Çocuk dilindeki kelimeler, başka yerlerde olduğu gibi İstanbul’da da hayvanların ses taklitlerinden (miyav miyav, vak vak, hav hav), hece ve kelime tekrarlarından (cip cip, dah dah), şiddetli seslerden (kıh, atta), bazı kelimelerin sonuna getirilen küçültme ve sevgi ifade eden eklerden (atacık, hoppacık) zaman zaman da her çocuğun kendine özgü yakıştırmalarından (bum bum “su”) oluşur.
Yörelere göre değişiklikler gösteren çocuk dili daha çok anne ve çocuk ya da çocukla diğer aile bireyleri arasında konuşulur. Çocuk dili Osmanlı şairlerince de işlenmiştir. Ayrıca ramazan gecelerinde mahalle bekçilerinin okuduğu maniler (bak. bekçi manileri) arasında “Fasl-ı Lisân-ı Sıbyân” başlığını taşıyan ve 12 dörtlükten oluşan bir mani katarı vardır.

Bu dörtlüklerde çocuk dilinde çocuğa “bebek”, dayağa “batıcak”, kapmaya “hapıcık”, yemek yemeye “nam nam”, takkeye “ta ta”, ekmeğe “ba ba”, dua okumaya “amin amin”, sokağa çıkmaya “atta”, oyuna “elçıp”, hamama “çap çap”, kediye “pisi”, köpeğe “kuçu kuçu”, iyiye “cici”, kötüye “kaka”, korkutucu şeylere “böcü”, sopaya “düdü”, öpmeye “macı-cık”, ateşe “cız”, uykuya “ninni”, yiyeceğe “mama”, ata “dahdah”, başını dövmeye “vah vah”, bekçiye “tak tak baba”, kesici nesneye “kıh” denildiği manzum bir biçimde anlatılmaktadır.

Yoğun göçler nedeniyle nüfusu hızla artan İstanbul’da bugün farklı yörelerin kültür öğeleri bir arada bulunmaktadır. Anadolu’nun değişik yörelerinden gelenler belli ölçülerde de olsa geldikleri yörenin geleneksel kültür öğelerini korudukları için çocuk dilini oluşturan kelimeler de ailenin geldiği yörenin izlerini taşımaktadır.
Kaynak: İstanbul Ansiklopedisi (Mevlüt ÖZHAN)
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı