Bilgi Dünyası

Çocukluk Dönemi Nedir? Çocuk Kime Denir?

Çocukluk dönemi nedir? Çocuk kime denir? Çocukların becerileri, fikirleri ve bağımsızlıklarını kazanmaları ile ilgili bilgi. Hangi yaştakiler çocuk kabul edilir?
Çocukluk, bebekliğin sona erdiği ancak henüz yetişkin olmadığınız hayat dönemidir. Çocukluğun bitişi, buluğ çağı veya ergenliğin başlangıcıyla belirtilir.
Ne kadar süreyle çocuk olarak kabul edildiğiniz yaşadığınız topluma bağlıdır. Bazı toplumlarda çocukluğun bitişi, seçimlerde oy kullanabileceğiniz yaşla yasal olarak belirlenmiştir. BM İnsan Hakları Komisyonu çocukları 18 yaşın altındakiler olarak tanımlar.
Beceriler ve fikirler
Çocukluk dönemi, hızlı büyüme ve değişme zamanıdır. Bedeniniz ve beyniniz büyüyüp değiştikçe, beceri ve düşünceler öğrenme yoluyla gelişir. Her çeşit hareketi daha iyi kontrol edebilirsiniz. Dil de bir yaşında öğrenilen ilk sözcüklerden altı yaşında öğrendiğiniz 2600 sözcüğe doğru hızla gelişir. Gelecek hakkında nasıl düşünüleceğini, olabileceklerin nasıl planlanıp tahmin edilebileceğini öğrenirsiniz. Doğru ve yanlış hakkındaki düşünceler, örnekler yoluyla ve yetişkinlerin öğretmesiyle gelişir.
Oynamak, dünya hakkında bilgi edinmenin başlıca yollarından biridir. Oyun oynarken gerçek hayata dair durumları deneyebilirsiniz. Küçük çocuklar, diğer çocuklarla birlikte oynama eğilimindedir. Yaşları büyüdükçe, beraber oynamayı öğrenirler. Oyunların sorunsuz devam etmesi için kurallara uymayı öğrenirler ve arkadaşlar çok önemli bir duruma gelir.
Bağımsızlık
Küçük çocuklar, kendilerini güven içinde ve mutlu hissetmeleri için ebeveynlerine veya diğer yakınlarına bağımlıdır. Ergenlik çağına ulaştıklarında daha bağımsız olurlar. Kendi başlarına küçük sorumluluklar almak için gereken güven ve tecrübeyi kazanmışlardır. Alışverişe çıkar, toplu taşıma araçlarını kullanır ve kendi sosyal yaşamlarını düzenlerler.
Zengin ülkelerde çocuklar okula gider. Öğrenmek ve oyun oynamak için zamanlan vardır. Dünyanın birçok yoksul bölgesinde ise çok az çocuk okula gitmektedir. Çok genç yaştan itibaren çalışıp ailelerine yardım etmeleri gerekir.
 
Thomas Barnado, kimsesiz çocuklarla ilgilenmek için kurulmuş bir hayır derneğinin kurucusudur. Londra’nın Doğu Yakası’nda doktor olarak çalışırken evsiz çocukların kötü durumlarının farkına varmıştır. 1905’te ölümüne kadar Dr. Barnardo’nun Evlerinde yaklaşık 60.000 bakıma muhtaç çocuk barınmış ve eğitilmiştir. Bu hayır derneği günümüzde de onun yararlı çalışmasını devam ettirmektedir.
• Günümüzde Birleşmiş Milletlere dahil ülkelerin büyük bölümü dünyadaki çocukları korumak için 1990’da çıkarılan Çocuk Hakları Sözleşmesini kabul eder. Buna rağmen, tüm dünyada milyonlarca çocuk hala yiyecek, eğitim, tacizden korunmak, özgürlük gibi temel haklara sahip değildir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı