Kültür

Çömlek Nasıl Yapılır Kısaca Bilgi

Çömlek nasıl yapılır. Çömlek yapımı ile ilgili kısaca bilgi. Çömlek yapımında kullanılan malzemeler, toprak seçimi, çömlek çarkı ve yapım aşaması hakkında bilgi
Pişirilmiş kilden yapılmış kap ve diğer objeler çömlek olarak bilinir. Çömlekçilik, bu tür objeleri yapma sanatına verilen isimdir. Ateşin kullanıldığı en eski teknoloji ürünüdür.
Kil, çamur gibi görünür ve onun gibi bir dokuya sahiptir; ancak değişik özellikleri vardır. Islatıldığında şekil verilebilir. Kırmızı kora dönene kadar ısıtıldığında kalıcı ve katı bir maddeye dönüşür.
Çömlek yapımında çok çeşitli kil türleri kullanılabilir. En düşük ısı derecelerinde ısıtılanlar (1100 °Cnin altı) toprak işi (saksı gibi) yapmakta kullanılır. Bu killer, topraktan alınırken gri, kahverengi, krem rengi ya da mavi siyahtırlar. Nehir ve göllerin yakınlarında su tarafından depolanmış halde bulunurlar. Sırlanmamış toprak, işi suya dayanıklı değildir.
Taş işinde, toprak işine göre daha yüksek ısı dereceleri kullanılır (1200 C’nin üstünde). Güçlüdür ve ısıtma işlemi sırasında kil tanecikleri cama benzer bir taş oluşturacak şekilde iç içe geçtiğinden suya karşı dayanıklıdır. Taş işleri, tamamen saf değildir ve bu nedenle genellikle beyaz olur.
Çin kili (kaolin), beyazdır ve 1400 C’den yüksek ısılara kadar ısıtılabilir. Porselen ve çin porseleni yapımında kullanılan içerik malzemelerinden biridir. Bu malzeme, çok kırılgan ve yarı saydamdır. Işığın, içinden geçtiğini görebilirsiniz.

Çömlekçi Çarkı
Çömlek çarkı kullanılmaya başlanmadan önce çömlekler çimdiklemek, dolamak ve katlamak gibi elle şekil verme teknikleriyle yapılıyordu. Yetenekli bir zanaatkar, bu metotları kullanarak güzel çömlekler yapabiliyordu. Ancak çömlek çarkının bulunması çok daha incelikli parçaların çok daha kısa bir sürede yapılmasına olanak tanıdı.
Çarkın üzerinde bir çömlek yapmak için çömlekçi çarkın ortasına bir kil topu koyar. Çark el ya da ayakla dön- dürülür Çömlekçi, ıslak kile elleriyle, çömlek haline gelinceye kadar şekil verir ve çömleğin kenarlarını çizer.
Isıtma ve sırlama
Asırlar boyunca çömlekçiler, çömleklerini açık havada yakılan ateşle ısıtmışlardır. Çömlekler kırılgandır. ve genellikle ateşin külünden dolayı renkleri kaybolur. Çömlekçiler zamanla çömleklerini fırınlamayı öğrenmişlerdir. Fırınlar çok yüksek derecede ısıtılarak çömleğin daha dayanıklı olması sağlanır.
Sır, kilden çömleği kaplayan ince ve erimiş cam katmanıdır. Sır, çömleği pürüzsüz, suya dayanıklı ve renkli hâle getirir. Kurşun, sofra tuzu, tahta tozu ve başka bazı maddeler eklenerek ısıtılır ve bu maddelerin çömleğin üzerinde erimesi sağlanır. Renkli sırlar, fazladan renk verici maddelerin eklenmesiyle elde edilir. Örneğin kobalt, çömleğe mavi renk verir. Demir sarı, açık mavi, yeşil, kahverengi ya da siyah rengin elde edilmesini sağlar.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı