Bilgi Dünyası

Çorum Tarihi Kısa Özet. Çorum İlinin Kısaca Tarihçesi

Çorum Tarihi Kısa Özet. Çorum İlinin Kısaca Tarihçesi. Çorumdaki tarihi eserler, yapılar hakkında kısa özet bilgi.
ÇORUM, Karadeniz bölgesinin orta bölümünün güney kenarında bir kent ve il merkezi.
Ne zaman kurulduğu ve adının nereden geldiği hakkında kesin bilgi yoktur. Yapılan araştırmalar, bu bölgeye ilk kez İ.Ö. 3000 ün başlarında, Erken Tunç Çağında yerleşildiğini göstermektedir. Alacahöyük ve Boğazkale’de yapılan kazılarda bölge tarihine ilişkin çok önemli kalıntılar bulunmuştur.
Çorum İ.Ö. 2000’lerde Hititlerin, daha sonra da Friglerin yönetimine girdi. Ardından sırasıyla Roma ve Doğu Roma İmparatorluklarına bağlandı. Malazgirt Zaferi’nden (1071) kısa bir süre sonra ise Türklerin eline geçti. 1. Kılıç Arslan Çorum’u Danişmentliler’den aldı. Kösedağ Savaşından (1243) sonra kent bu defa da İlhanlılar’m egemenliğine girdi. Osmanlı Devleti’ne katılışı ise Yıldırım Bayezit iktidarında gerçekleşti (1389).
Çorum, Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde gerçekleşen depremlerden de büyük zararlar gördü. Sivas eyaletinde sancak merkeziyken, 1841’de Ankara’ya bağlandı. 1924’te de il merkezi oldu.

Çorum İlindeki Tarihi Eserler ( Yapılar)


Kentin önde gelen tarihsel değerlerinden olan Çorum Kalesi, eski kentin güneyin kesiminde, basık bir tepenin üzerinde bulunmaktadır. Danişmentliler tarafından yaptırılmış olup, kare biçiminde küçük bir hisardır. İçinde minaresiz bir mescit ve 42 ev bulunmaktadır.
Ulucami, Çorum’un eski ve en büyük camisidir. Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat döneminde yaptırılmıştır. 3. Murat zamanında 9 kubbe ile örtülmüş, 3. Selim zamanında Cebbarzadeler tarafından ahşap damlı olarak onartılmıştır. İki yanında tek şerefeli birer minaresi bulunan caminin ağaçtan yapılmış olan minberi de zarif geometrik motiflerle süslüdür.
Çorum’daki tarihsel öneme sahip diğer camiler ise bir kaç kez onarım görmüş ve orijinal biçimlerinden geriye çok fazla bir ayrıntı kalmamıştır. Kentte 1895’te halk tarafından yaptırılmış olan bir saat kulesi vardır. Kesme taştan yapılma bu anıtın saat mekanizmasını ise Çorumlulara Yediseki Hasan Paşa armağan etmiştir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı