Bilgi Dünyası

Cumba (Şahniş) Hakkında Bilgi

Şahniş” de denir. Bir yapıda zemin katın üstündeki katlarda cepheden dışa çıkıntı yapan ODA bölümü.

Kafesli pencereleriyle cumbalar, içe dönük bir yaşamının biçimlendirdiği eski Türk evlerinin tipik öğeleridir. Daha çok Batı Anadolu, özellikle de İstanbul evlerinde görülür. Anadolu’nun öteki bölgelerindeyse tüm cephenin dışa taşırıldıgı ÇIKMA’lar yaygındır.
Cumbalar genellikle dikdörtgen planlı olmakla birlikte, yarım altıgen ya da yarım daire planlı örnekler de vardır. Ahşap PAYANDA’lar, ELİBÖĞRÜNDE’ler. BİNDİRMELİK’ler ya da taş ve hazan metal KONSOL’lar üstüne oturtulan cumba, yapının dış görünümünde bir hareket yaratır.
Asıl amacı oturma mekanından sokağın, evin dış kapısının kolaylıkla görülebilmesidir. AHŞAP mimarlığın zamanla terk edilmesine karşın cumba. KAGİR yapılarda da varlığını sürdürmüştür. Arap ülkelerinin kâgir konutlarında görülen bazısı çok katlı ahşap MÜŞREFİYE’ler de birer cumbadır.
Avrupa mimarlığında bir odanın bölümü olarak dışa çıkan cumba benzeri bir öge yoktur, ancak küçük bir çıkıntı olarak biçimlendirilen “çıkma pencere”ler (PENCERE) kullanılmıştır

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı