Bilgi Dünyası

Dalga Nedir, Nasıl Oluşur, Çeşitleri

Dalga nedir? Dalga nasıl oluşur çeşitleri nelerdir. Dalga boyu nasıl ölçülür. Dalgaların özellikleri ve çeşitleri hakkında kısa bilgi.
Dalgalar sözcüğü, size denizdeki dalgaları düşündürür. Ancak birçok değişik dalga türü vardır. Onları göremesek de sesler kulağımıza dalgalar halinde ulaşır, radyo ve televizyon programları evlerimize dalgalar halinde seyahat eder.
Bazı dalgalar, akort veya gitar teli gibi düzenli olarak titreşen bir şey tarafından başlatılır. Bu titreşme veya sallanmaya titreşim denilir. Devinen bir şey yakınındaki havayı titreştirdiğinde bir ses duyabiliriz. Akort titreştiğinde hava ezilir ve genleşir Bu ezilmeler, dalgalar olarak yolculuk yapar.
Bir elektrik akımı, görünmeyen elektrik ve manyetik alanlarca çevrilidir. Eğer bir elektrik akımı titreşirse bu alanlar da titreşir ve titreşimler, dalgalar halinde seyahat eder. Bunlara elektromanyetik dalgalar denilir.
Denizdeki Dalgalar
Rüzgar, dalgacıklara sürtünerek ve onları daha da büyüterek dalga yapar. Bir dalgadaki su, bir yerden başka bir yere hareket etmez. Bir daire halinde dalganın tepesinde yukarı ve ileri doğru, sonra da dalga geçince aşağı ve geriye gider gelir.
Daha uzun Dalgalar
Daha uzun dalga boyu: Tepeler arasında daha uzun mesafe. Daha düşük frekans: Her saniyede daha az dalga tepesinin geçmesi.
Daha Kısa Dalgalar
Daha kısa dalga boyu: Tepeler arasında daha kısa mesafe. Daha yüksek frekans: Her saniyede daha çok dalga tepesinin geçmesi.
Bir radyo dalgası (bir tür elektromanyetik dalga) saniyede 1 milyon titreşim frekansına sahip olabilir: 1 milyon hertz (Hz) veya 1 megahertz (MHz).
Bir dalganın hızını, frekansını ve dalga boyunu ölçebiliriz. Frekansı, her saniyede belirli bir noktayı geçen dalga tepelerinin sayısıdır. Dalga boyu, herhangi iki dalga tepesi arasındaki mesafedir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı