Biyografi

Daniel Defoe Edebi Kişiliği, Eserleri, Kitapları

Daniel DEFOE , İngiliz yazarı (1660-1731). Bir süre papaz okulunda öğrenim gördü. Manifatura mağazası açtı. 1684’te evlendi; yedi çocuğu oldu. Orange hanedanından III. William’ın kral olmasına çalıştı (1688). Manifaturacılığı bırakarak armatörlük yapmaya başladı; fakat bu işte iflâs etti. Beş yıl kadar vergi dairesinde memurluk yaptı.

Edebi Kişiliği ve Eserleri Hakkında Bilgi

Bu arada iç politika ile ilgili yazılar yazdı. Birçok kimseyi kendisine düşman yaptı. 1703’te tutuklandı; teşhir cezasına çarptırıldı. Bir dergi çıkararak liberal görüşleri savundu. İngiltere ile ilgili tarih kitapları yazdı. Siyasi hayatta başarı sağlayamadı. Umut kırıklığı ile hayal edebiyatına yöneldi.
Altmış yaşına yaklaşırken “Robinson Crusoe” adlı romanıyla başarıya ulaştı; dünya ölçüsünde bir ün kazandı. Bundan sonra en iyi eserlerini beş yıl içinde verdi. Başlıcaları, “Ünlü Kaptan Singleton’un Hayatı, Serüvenleri ve Korsanlıkları”, “Ünlü Moll Flanders’in Mutlulukları ve Mutsuzlukları”, “Albay Jack”, “Bir Süvarinin Anıları” ve “Lady Roxana veya Mutlu Aşifte”dir. Daha başka eserleri de vardır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı