Bilgi Dünyası

Danıştayın Görevleri Kısaca

Danıştayın Görevleri Kısaca. Danıştay üyeleri nasıl seçilir? Osmanlı Devletinde İlk Danıştay ne zaman kuruldu. Danıştayın görevleri hakkında kısa bilgi
Danıştay, idari mahkemelerce verilen karar ve hükümlerin incelendiği son üst derecede bir mahkemedir. Kanunla gösterilen belli davalara da ilk ve son derece mahkemesi olarak bakar.
Görevleri;

  • 1) davaları görmek,
  • 2) Başbakan ve Bakanlar Kurulunca gönderilen kanun tasarıları hakkında düşüncelerini bildirmek,
  • 3) Tüzük tasarılarını, imtiyaz şartlaşma ve sözleşmelerini incelemek,
  • 4) İdari uyuşmazlıkları çözümlemek,
  • 5) Kanunla gösterilen diğer işleri yapmaktır.

Danıştay üyelerinin dörtte üçü, birinci sınıf idari yargı hakim ve savcıları ile bu meslekten sayılanlar arasından Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca, dörtte biri nitelikleri kanunla belirtilen görevliler arasından Cumhurbaşkanınca seçilir.
Osmanlı devletinde ilk Danıştay, Tanzimat devrinde Şurayı devlet adıyla kurulmuştur (1868).

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı