Kültür

Dans Nedir Dans Çeşitleri Tarihi

Dans Nedir Dans Çeşitleri Tarihi. Dans nasıl ortaya çıkmıştır, özellikleri nelerdir. Afrika ve Hint danslarının özellikleri. Dans hakkında bilgi.
Dans etmek, tarih boyunca dünyanın her yerinde yaygın bir etkinlik olmuştur. İnsanlar törenlerde, kutlamalarda, eğlencelerde dans ederler. Birçok dansın kültürel veya geleneksel bir önemi vardır.
Tüm dans türlerinin öğrenilmesi gereken adım ve hareketleri vardır ve bu becerilere teknik adı verilir. Bazı danslar, bir seyirci karşısında yapılır. Bu danslar genellikle bir hikaye anlatır. Bazı düşünce veya duyguları seyirciye aktarmaya çalışırlar. Diğer dans türleriyse sosyal amaçlıdırlar; herkesin katılımına açık olarak düzenlenir.
Koreografi
Koreografı sözcüğü, Yunanca, ‘dans’ anlamına gelen choreia ve yazım’ anlamına gelen graphia sözcüklerinin birleşiminden meydana gelmiştir. Koreografi yeni danslar üretmek demektir. Bir dans düşüncesi bir hikâyeden, bir resimden ve bir müzik parçasından çıkabilir.
Koreograflar, dansçılarla çalışarak düşünceleri ifade edecek adım ve hareketleri öğretirler. Koreograflar, motif adı verilen, dans boyunca düzenli kullanılacak hareketler seçerler. Bu, seyircinin bu şekillerden bir anlam çıkarabilmelerini sağlar. Koreograf, düşüncelerinin uyum içinde olması açısından tasarımcı ve kompozitörle yakın ilişki içindedir.
Danslar yazıya geçirilebilir. Buna koreoloji veya dans notasyonu adı verilir. Dans toplulukları, ellerinde tam bir kaydı olması için danslarını yazar ve videoya çekerler.

Modern Dans
Modern tiyatro dansının varlığı yüz yıldan beri devam etmektedir. Bu dansın öncüleri Amerikalı Martha Graham, Doris Humphrey ve Alman Mary Wigman, duyguların ve düşüncenin ifadesini yansıtacak yeni hareketler yaratmakla ilgileniyorlardı. 1950’lerde koreograf Mercet Cunningham ve diğerleri, hareketlerin, duyguları ve bir düşünceyi ifade ettikleri için değil, sadece hareket oldukları için seçildiği danslar yaratmaya başladılar. 1960 ve 70’lerde ABD’de ortaya çıkan postmodern dansçılar, eski dans tekniklerine karşı çıkarak daha rahat ve akıcı hareket yolları bulmaya çalıştılar. Bu çalışmalar genellikle yürüme, koşma, ayakta durma veya yuvarlanma gibi basit hareketlerden oluşuyordu.
Afrika Dansı
Afrika’da dans; düğünleri, başarılı avları, hasatları, kısacası her türlü olayı kutlamak için geliştirilmiştir. Dansın yanında, davullar, şarkılar, el çırpma gibi müzik öğeleri vardır. Afrikalı dansçılar genellikle bacaklarını bükerek ve ağırlıklarını aşağı vererek dans eder, ritme göre ayaklarını yere vururlar. Sırtları, yılankavi ve kabarık bir şekilde, kalçalarıysa sağa sola daireler çizerek hareket eder. Afrikalı dansçılar dans ederken genellikle şarkı söyler ve el çırparlar.
Afrikalılar, 17, 18 ve 19. yy.da Amerikalılar tarafından köle olarak alındıklarında danslarını da yanlarında götürdüler. Böylece Amerikan tarzlarıyla da birleşerek birçok yeni tarz ortaya çıktı. Step dansı; tahta ayakkabıyla yapılan dansın, İrlanda step dansı ve Afrika dansıyla karışımıdır. Müzikallerde görülen caz dan-sındaki birçok hareket, kaynağını Afrika dansından almaktadır. Karayip ve Latin Amerikan danslarında da Afrika etkisi görülür.
Hint  Dansları
Dans, Hindistan’da çok eski bir sanat dalıdır. Dansçılar yaklaşık 2000 yıl önce Hint tapınaklarında dans gösterileri yapıyorlardı. Bugün, çok farklı türleri mevcuttur.
Hint dansında dizler bükülür ve birkaç sıçrama hareketi vardır. Dansçılar genellikle ayak bileklerine ziller takar ve karmaşık ritimlerle dans ederler. Dansçının vücudu, kolları ve yüzü çok hareketlidir. Bu hareketlerin çoğu jestlerdir. Örneğin Hint dansı türlerinden birinde 67 farklı jest (mudra) ve bakış mevcuttur.
Hintli dansçılar bazen çok uzun süre dans edebilirler. Uzak Doğu dans stilleri, özellikle Java ve Japon dansları, Hint danslarından oldukça etkilenmiştir.
Halk Dansları
Bir halk dansı, kendi bölgesinin özelliklerini taşır. Her bölgenin kendine ait halk dansı vardır. İngiltere’de bahar dansı, en bilinen halk dansı türüdür. Tahta ayakkabılarla yapılan çeşitli danslar İngiltere’de, İrlanda’da ve ABD’de oldukça yaygındır.
Günümüzde halk danslarının tamamı eğlence içindir; fakat yüzyıllar önce dansçıların çok daha ciddi amaçları vardı. Bazı halk dansları, şans getirmesi veya iyi hasat alabilmek için yapılırdı. Bu danslardan birçoğu dinî törenlerin bir parçasıydı. Uzak Doğuda insanlar kötü ruhları korkutmak amacıyla ejderha veya aslan kılığına girerlerdi. Yeni Zelandalıt Maoriler, savaş tanrısını mutlu etmek ve düşmanlarını korkutmak için savaş dansı yaparlardı. Kurak bölgelerde yaşayan insanlar, örneğin Avustralya’daki Aborijinler veya Kuzey Amerika düzlüklerinin yerli halkı, gökyüzü tanrılarını memnun ederek yağmur yağdırabilmek için yağmur duasına çıkarlardı.
Sosyal Amaçlı Dans
Sosyal amaçlı danslar insanların bir araya gelerek keyif amaçlı yaptıkları danstır. Bazen insanlar bir daire veya bir sıra halinde, bir alanda büyük gruplar halinde dans ederler.
Diğer sosyal amaçlı danslar çiftler halinde yapılır: Bu danslar, vals ve hızlı step dansı gibi salon dansları, tango ve salsa gibi Latin dansları, jive gibi rock and roll tipi danslardır. Daha yakın geçmişte insanlar, bir araya geldiklerinde kendi başlarına dans etmeye başlamışlardır. Bir gece kulübü veya diskoda insanlar nasıl isterlerse öyle dans ederler. Ayarlanmış adımlar ve kurallar yoktur.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı