Kültür

Dans ve Bale

DANS
Dans, içinde herkesin rol alması için yarattığımız tek sanattır. TED SHAVVN (1891-1972)
İlk dans figürlerine M.Ö. 40.000 – 10.000 yılları arasında güney Fransa’daki LesTrois Freres bölgesinde rastlanmış olup, yarı insan, yarı hayvan şeklinde figürlerin dans hareketleri sergiledikleri görülmektedir.
M.Ö. 5000 yılında ellerini başlarının üzerine kaldırmış figürler, ilk dans örnekleri olup, eski Mısırlıların dini törenlerde sergiledikleri ritmik hareketleri işaret etmektedir. M.Ö. 3500 yılı civarında mezar taşlarının üzerindeki kabartma resimlerdeki, maskeli dansçılar, tanrı kabul ettikleri rahip ya da krala olan bağlılıklarını, onların önünde dans ederek kanıtlamaktadırlar.
En eski Avrupa dansı, Avusturya- Bavyera bölgesine ait ayak çekme dansı olup, tarihçilere göre M.Ö. 3000 civarına rastlayan Neolitik çağa aittir. Bu dans sırasında erkekler ayaklarını yere vurup dizleri hizasına kadar çekmekte, o sırada kadınlarsa çevrelerinde dönmektedir.
Bale
ilk kez Romalılar tarafından bulunduğu bilinen ve Latince adı Fabulae Atelianae olan bale, on altıncı yüzyıla kadar, halkın yüzlerine çeşitli maskeler takarak kimliklerini gizlediği balo ve festivaller sırasında sergilenmiştir.
İlk müzikli ve dekorlu bale, 1519-87 yılları arasında yaşamış Fransa Kraliçesi Catherine de Medici onuruna 1581 yılında Le Ballet Comique de la Reine adı altında icra edilmiştir. Bale Valois Sarayında gerçekleştirilmiş olup, ilk kez müzikle bir bütün halinde çeşitli dans figürleri sergilenmiştir.
İlk bale bestesi Orchesographie olup, 1588 yılındaThoinot Arbeau tarafından yazılmıştır.
İlk bale okulu Academy of the Art of Dancing (Dans Sa¬natları Akademisi) olup, Fransa Kralı XlV’üncü Louis tarafından 1661 yılında Paris’te kurulmuştur.
İlk balerinlerin toplum önünde dans etmesi, 1681 yılında Paris Operasında gerçekleşmiştir.
İlk bale figürleri, 1727-1810 yılları arasında yaşamış olan Jean Georges Noverre tarafından 1760 yılında Letters on Dancing and Ballet (Bale ve Dans Üzerine Bilgiler) adlı kitapta yayınlanmıştır. Modern balenin reformcusu kabul edilen Noverre’nin kitabında sözünü ettiği bale teknikleri, 1773 yılından itibaren geliştirilerek, günümüze dek uzanmış ve bu sanat dalında en güzel örnekleri izlememize önayak olmuştur.
Kaynak: İlklerin Kitabı

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı