Bilgi Dünyası

Darülfünun Ne Zaman Açıldı? Neden Kapatıldı

Darülfünun Ne Zaman Açıldı? Darülfünun ne zaman kim tarafından neden kapatıldı. Batılı Anlamda İlk Türk Üniversitesi 1870 yılında açıldı.
DARÜLFÜNUN, üniversitelere 1933’ten önce verilen genel ad.
‘Fenler Yurdu” anlamındadır. Osmanlı devletinde ilk darülfünun, 1863’te öğretime başladı. Bir yangın sonucunda binanın ve laboratuvarların yanması yüzünden kapatıldı. Batılı anlamda ilk Türk üniversitesi (darülfünun), 1870’de açıldı. Fakat bir yıl sonra pozitif bilime karşı çıkanların etkisiyle kapatıldı.
II. Abdülhamit Han zamanında 1900 yılında Darülfünun-u Şahane adıyla yeniden açıldı. Hukuk mektebi, Tıbbiye mektebi, daha eski tarihlerden beri çalışmakta idi. İkinci Meşrutiyetin ilanından (1908) sonra, darülfünun daha büyük bir gelişme gösterdi. Bayezit’te, bugünkü Edebiyat, Fen ve Kimya fakültelerinin yerinde bulunan Zeynep Hanım konağına taşındı. Bundan sonra sürekli olarak ilerleme ve gelişme sağlandı. Yeni binalar ve laboratuvarlar eklendi.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı