Bilgi Dünyası

Darüşşifa Nedir Kısaca Bilgi

Darüşşifa Nedir Kısaca Bilgi. Darüşşifa ne demek, sözlük anlamı. Darüşşifa görevleri nelerdir. 
Darüşşifa Nedir ( Ne Demek- Sözlük Anlamı) İslam ülkelerinde, hastaların tedavi edildikleri sağlık kurumları.
Sonraları bu kurumlara hastane denilmiştir. Vakıf olarak kurulan darüşşifaların yanında tıp medreseleri de açılmıştır. Büyük Selçuklular, Anadolu Selçukluları ve Osmanlılar darüşşifa (hastane) yapılmasına ve bunların halk yararına işletilmesine büyük önem vermişlerdir. Darüşşifalarda hastalara bakan doktorlar bulunur, onların verdikleri ilaçları oradaki eczacılar yaparlardı. Hastalıktan kurtulup da henüz tam olarak iyileşmeyenler, bir süre de tabhanede kalırlar ve orada bakılırlardı. Hemen her külliyenin yanında bir tabhane vardı.
Kayseri’de Gevher Nesibe darüşşifası (1206), Sivas’ta İzzeddin Keykâvus darüşşifası (1217), Divriği’de Turan Melik darüşşifası (1128) Anadolu Selçuklularından kalan darüşşifaların başlıcalarıdır. Bursa’da Yıldırım Bayezit, İstanbul’da Fatih, Edirne’de II. Bayezit, İstanbul’da Süleymaniye, Manisa’da III. Murat darüşşifaları Osmanlılar zamanında yapılanların önemlileridir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı