Biyografi

Darwin Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

Darwin Hayatı Hakkında Kısa Bilgi. Darwin kimdir, türlerin kökeni ne demektir. Darwin evrim teorisi hakkında kısaca bilgi.
DARWIN Charles, İngiliz tabiat bilgini (18091882).
Edinburg ve Cambridge üniversitelerinde okudu. 1831 de üniversiteyi bitirdikten sonra bilimsel araştırmalar yapacak bir kurulla birlikte gemiyle yola çıktı. Güney Amerikayı ve Pasifik adalarını dolaştı. Beş yıl süren bu yolculukta çok değerli gözlemler yaptı ve belgeler topladı. Dönüşünde yazdığı ünlü eseriyle bilim dünyasında tanındı. Çalışmalarını sürdürerek çeşitli eserler verdi. Sonradan, türlerin kökeni ve çeşitliliği üzerine ileri sürdüğü görüşlere Darwincilik denildi. Darwincilik kısa süre içinde tüm dünyada hak ettiğinden çok daha güçlü biçimde lanse edilerek insanın ve dünyanın yaratılışına mutlaka din dışı bir cevap bulmak isteyen bütün pozitivist, ateist ve marksist akımların can simidine dönüştü.
Darwin, ünlü evrim teorisine göre, canlıların sürekli bir gelişme halinde olduklarını, böylece dünyanın değişen koşullarına uyabildiklerini savunur. Kendisine asıl büyük desteği ve popülariteyi getiren teorisinde ise, insanın ve diğer canlıların ilahi bir irade sonucu yaratılmadıklarını, hepsinin tanrısal bir irade olmaksızın tek hücreli su canlılarından başlayan olağanüstü bir gelişme sonucu bugünkü hallerini aldıklarını ileri sürmüştür.
Darwin hayatı boyunca bir bilgin olarak hep doğadaki olağanüstü değişim ve gelişimlerden, olağanüstü tesadüflerden ve canlıların olağanüstü yönlerinden söz edip durmuş, ama deneylerini yıllar boyu bunca olağanüstülüğün ortasında yürütmesine karşın “olağanüstü” kavramına hiçbir zaman inanmamıştır. Ona göre evrendeki bütün bu denge son derece “olağandır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı