Edebiyat

Dede Korkut Kimdir Kısaca Bilgi

Dede Korkut Kimdir? Dede Korkut Hakkında Kısaca Bilgi, Dede Korkut Kitabında Bulunan Hikayeler

Dede Korkut’ un kimliği ve yaşadığı yıllar hakkında kesin bilgiler yoktur. Çeşitli kaynaklardaki söylenti özelliği taşıyan bilgilere göre Hz. Muhammed döneminde yaşadığı, uzunca bir ömür sürdüğü sanılmaktadır. Dede Korkut öyküleri adıyla anılan, içinde 12 destanımsı halk öyküsü bulunan kitaba adını veren kişidir. Dede Korkut kitabının ön sözünde kendisinden “Oğuz’un bilicisi” olarak söz edilmektedir.

Dede Korkut Hakkında Kısaca Bilgi

Öykülerde, çoğunlukla son bölümde ortaya çıkan, çocuklara ad veren, dualar eden, önemli sorunlara çözümler getiren kişi olarak kendini gösterir.
Dede Korkut öykülerinin 15. ve 16. yüzyılda bir öykücü ozan tarafından yazıya geçirildiği sanılmaktadır. Çünkü öyküler yer yer şiirsel anlatımlarla süslenmiştir. On iki öykülük ilk el yazması nüshanın aslı Dresden Halk Kütüphanesinde. 6 öykülük bir başka el yazması nüsha da Vatikan Kütüphanesindedir. Her iki nüshanın da Türkçe baskıları çeşitli edebiyat araştırmacıları tarafından yapılmıştır.
Öykülerde, Müslüman Oğuz Türkleri ile komşuları olan Rumlar, Ermeniler ve Gürcüler arasındaki savaşlar anlatılır. Öykülerde olağanüstü olaylar ve kişilere de rastlanır. Bu durum öykülere destansı bir özellik katar.

Dede Korkut kitabında şu öyküler bulunur:

1. Dirse Han Oğlu Boğaç Han
2. Salur Kazan’ın Evinin Yağmalanması
3. Bay Büre Bey Oğlu Bamsı Beyrek
4. Kazan Oğlu Uruz’un Tutsak Olması
5. Duha Koca Oğlu Deli Dumrul
6. Kazlık Koca Oğlu Bey Yiğenek
7. Kanlı Koca Oğlu Kan Turalı
8. Başat ile Tepegöz
9. Beğil Oğlu İmren
10. Uşun Koca Oğlu Zeyrek
11. Salur Kazan’ın Tutsak Olması
12- Dış Oğuz’un İç Oğuza Baş Kaldırma
Kaynak; Bilkent Temel Eğitim Ansiklopedisi

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı