Bilgi Dünyası

Değerli Taşlar Nelerdir, Nerelerde Bulunur, Özellikleri

Değerli Taşlar ve Özellikleri. Değerleri taşlar nelerdir, isimleri. Değerli taşlar nerelerde bulunur, Değerli taşlar hakkında bilgi.
Değerli taşlar güzel, nadir ve eskimeye karşı dayanıklı taşlardır. Elmas ve yakut gibi değerli taşların çoğu bir mineralin tek bir kristalinden ibarettir. İnci ve kehribar gibi diğer değerli taşlarsa, bitki ve hayvanlarda oluşur ve organik taşlar olarak bilinir. Çoğu değerli taşın parlak ve saydam görüntüsü olduğu için insanlar tarih boyunca bu tür taşları mücevherler yapmakta kullanmışlardır.
Değerli taşların birçoğu, yaygın olarak bulunan minerallerin alışılmadık biçimleridir. Kuvars, birçok kayada bulunan sıradan bir mineraldir. Mükemmel bir kuvars kristali, demir katkısı taşıyorsa mor ametist taşı ya da sarı renkli kuvars taşını meydana getirebilir. Benzer katkılar, sıradan bir mineral olan zımpara taşını mavi safir veya kırmızı yakutlara dönüştürebilir. Zümrüt ve akuamarin taşları da beril mineralinin değişik renkli formlarındandır. Değerli taşları değerli yapan özellik, tek bir mükemmel kristalden oluşmalarıdır. Değerli taşların her birinin kimyasal bileşkeleri ve atomlarının düzeni o kadar mükemmel sıralanmıştır ki taşlar transparan bir görüntüye sahip olur.

Bazı değerli taşları, doğada oluşma şekillerini taklit ederek imitasyon olarak elde etmek mümkündür. Geniş sentetik yakutlar, lazerlerde kullanılır. Karbonun başka bir formu olan grafitten çok yüksek ısı ve basınç uygulanarak endüstriyel cihazlar için gerekli olan elmasların üretiminde yararlanılır.
Organik taşlar
İnciler, çoğunlukla istiridye gibi kabuklu deniz hayvanlarının kabuklarının içinde meydana gelen organik taşlardandır. Kabuklu deniz hayvanları, özel bir tebeşir türü olan sedefin üzerine kabuklarını serer. Kabukların içine yabancı herhangi bir madde kaçtığında kabuklu deniz hayvanı bu maddeyi sedef katmanlarıyla sararak inci oluşturur. Kültür incisi oluşturmak için küçük sedef parçaları kabukların içine konur. Bu tür inciler genellikle Japonya ve Avustralya’da üretilir. Diğer bir organik taş olan kehribar, çam ya da köknar ağaçlarının reçine kalıntılarının fosilleşmiş şeklidir.
Dünyadaki en büyük inci 1934’te Filipinler’de dev bir deniz tarağının içinde bulunmuştur. Laozi İncisinin ağırlığı 6,37 kg’dır ve 33 milyon dolar değerindedir.
Mücevherler, bazen sahiplerini kötü şansa karşı ve tehlikelerden korumaları için takılabilir. Bir Hristiyan, üzerinde yolcuları koruduğuna inanılan Aziz Christopher’in resmi olan bir taş takabilir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı