Genel KültürEdebiyatKitap Özetleri

Değişen İstanbul Kitap Özeti

 

Değişen İstanbul Kitap Özeti, Ziya Osman Sabanın Değişen İstanbul Romanı İçeriği, Konusu, Kahramanları, Ana Düşüncesi. Değişen İstanbul Kitabı Özeti Kısa.

İçindeki altı hikayenin ilki Ev, şairin çocukluk yıllarını geçirdiği evin; ikinci hikâye Misafirlikler, Çiftehavuzlar’daki halasına, Beyazıt’ta Soğanağa mahallesindeki bir konağa, dadısının Beşiktaş’taki akrabasına gidiş gelişlerinin hikâyesidir. Yaz Gezintileri, Kış Gezintileri başlıklı hikâyelerde şair, gene çocukluğunda, ailenin bir ferdiyle yapılmış, çeşitli semt, özellikle Beyoğlu dekor ve manzaralarıyla süslü İstanbul gezintilerinden aklında kalanları, ilk sinemaları, ilk filmleri anlatır. O Sınıf, Galatasaray lisesinde Cahit Sıtkı Tarancı ile aynı sınıfta geçirilmiş öğrencilik; O Banka 1940’larda çalıştığı ve ikinci eşi Rezan Hanım’la tanıştığı Emlâk ve Eytam Bankası Bahçekapı şubesindeki memurluk yıllarının anılarıyla oluşur.

 

Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi isimli eserindeki hikâyeleriyle birlikte bu altı hikâye; şairin, kendi hayatının ayrıntılarına inmedeki ince dikkatini, anılarına içten bağlılığını gösteren şiirli belgelerdir. Kitabın sonuna, ölümü üzerine, şairin kişiliği ve hâtırası konusunda, on sekiz sanatçımızın yazılan eklenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir