Bilgi Dünyası

Demir ve Çelik Nasıl Yapılır? Nerelerde Kullanılır

Demir ve Çelik Nasıl Yapılır? Demir nerelerde kullanılır, nasıl elde edilir. Çelik nasıl yapılır nerelerde kullanılır.
Demir ve çelik; bina, otomobil, gemi, tren ve daha birçok şeyin yapımında kullanılır. Birçok farklı tür demir ve çelik vardır. Üretilen demirlerin çoğu çelik yapımında kullanılır. Çelik, demir ve başka malzemelerin karışımından elde edilir.
Demir bazen saf halde bazen de cevher olarak başka materyallerle karışmış biçimde yer altından çıkar. En yaygın demir cevheri hematittir. Cevherler, maden eritme ocağında çelik yapılmak üzere ısıtılır.
Demir Yapımı
Demir; çelikten yapılmış, çevresi ateş geçirmez briketlerle sarılmış uzun maden eritme ocaklarında yapılır. Parçalanmış demir cevheri, kok ve kireç taşı karışımı ocağa ilave edilir ve devamlı yüksek ısıyla ısıtılır.
Bu üç materyal, fırının içinde reaksiyona girerek demir ve atık materyali olan cürufu meydana getirir. Bu malzemeler hala sıcakken ocağın altındaki musluklardan dışarı akıtılır. Cüruf katılastıgında yol vapımı için kullanılmak üzere satılır. Demirin bir kısmı kalıplarda katılaştırılarak pik demiri ya da döküm denilen daha kırılgan bir demir yapımı için kullanılır. Eriyik halde bulunan demirin çoğu, çelik yapımında kullanılır.

Çelik Yapımı
Çelik yapmak için fazladan karbondioksit ve istenmeyen katışıklar, oksijen ocağında ayrıştırılır. Erimiş demir, ocağa dökülür. Artan çelik de içine katılabilir. Bir miktar sönmemiş kireç eklenerek oksijen jeti devreye sokulur. Katışık maddeler uzaklaştırılır, ardında kalan az miktarda karbon, demiri sertleştirir. Çeliğe diğer metal elementler eklenerek değişik özelliğe sahip alaşımlar (metal karışımı) elde edilebilir. Örneğin paslanmaz çelik, paslanmaz çelik ve kromdan elde edilen bir alaşımdır.
Çelik ayrıca elektrik arkı ocaklarında da yapılabilir. Katı demir ve çelik artıklarını eritmeye yetecek miktarda ısıyı elde etmek için yüksek miktarda elektrik akımı ocağa taşınır. Bu işlem hem çelik hem de cüruf (atık madde) üretimini mümkün kılar.
Çelik, ilk zamanlarda demir cevherinin odun kömürü ateşinde ısıtılmasıyla elde ediliyordu. Demir sıcakken taşla dövülerek bıçak ve balta biçiminde şekillendiriliyordu. 16. yy.da İngiltere’de maden eritme ocaklarının kullanılmaya başlanması pik demirin devamlı üretilebilmesine olanak tanıdı. İlk ucuz çelik üretimi 1856’da Henry Bessemer tarafından icat edilen Bessemer işlemiyle yapıldı.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı