Bilgi Dünyası

Demokrasi Nedir Kısaca, Tanımı, Çeşitleri, Özellikleri

Demokrasi nedir kısaca. Demokrasi tanımı çeşitleri, özellikleri, ilkeleri. Demokrasi, ‘halkın yönetimi’ demektir.
En eski demokrasi 2500 yıl önce bir Yunan kenti olan Atina’da uygulandı. Savaş ve barış durumlarında şehrin özgür halkı, nasıl hareket edileceğine karar verirdi.
Günümüzde ülkeler, Atina’daki gibi toplantıların yapılması için çok büyüktür. Bu toplantılar yerine, insanlar, parlamento için temsilciler seçer. Vatandaş adına kararları bu temsilciler verir. Böylece vatandaşlar kendileri gibi düşünen siyasetçilere oy vererek kendi düşüncelerinin temsil edilmesini sağlarlar. Temsilcilerinin söylevlerinden veya eylemlerinden hoşnut kalmazlarsa bir sonraki seçimlerde onlara karşı oy verebilirler. Buna katılımcı demokrasi denir.
Bu gibi demokrasilerde, oy kullanma yaşına gelmiş her vatandaşın ırk, din ve cinsiyet farkı gözetmeksizin oy kullanma hakkı vardır. Çoğunluğun oyu dikkate alınarak kararlar verilir, yasalar meclisten geçirilir. Bazı ülkelerde, bazı kararlar alınırken, asgari oy birliği (muhtemelen üçte iki) aranır. Diğer durumlarda bir tarafta yer alan çoğunluğun oyları yeterlidir.
Oy verme işlemi genellikle genel seçimlerde gerçekleşir. Demokratik siyasi rejimlerde, vatandaşların oylarını, gizli oy pusulasıyla kullanma hakları vardır.
Temsili demokrasi, 18. ve 19. yy.larda İngiltere, Avrupa ve ABD’de gelişti. Temsili demokrasinin merkezi organı parlamentodur. Parlamentoda kararlar, çoğunluk ilkesine göre alınır. Adayların özgürce belirlendiği düzenli seçimler, demokrasinin temel ilkelerinden biridir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı