Edebiyat

Deneme Nedir Kısaca Bilgi

Deneme Nedir?

Deneme; Yazarın, herhangi bir konu üzerinde özel görüş ve düşüncelerini kesin kurallara varmadan, iddiasız, içten ve özgür bir biçimde anlattığı çoğunlukla kısa düz yazı

Deneme Hakkında Kısaca Bilgi

Deneme düşünsel yanı ağır basan bir yazı turudur Hemen her konuda deneme yazılabilir. Denemenin temel özellikleri-konunun özgün bir biçimde işlenmesi’ konuyu kanıtlama ve öğretme gibi bir amaç taşımaması, konunun hiçbir kurala bağlı olmadan özgürce ele alınması ve anlatımdaki içtenliktir.
Önemli deneme yazarlarımızdan Nurullah Ataç, deneme hakkında şöyle diyor Deneme ben’in ülkesidir, ben demekten çekinen, her görgüsüne, her görevine ister istemez benliğinden bir parça kattığını kabul etmeyen kişi denemeciliğe özenmesin.
Deneme türünü öteki türlerden ayıran başlıca özellikler; konuşma havasında yazılması ” ben” li bir söylem taşıması kesin bir sonuca ulaşılmaması çeşitli soruların ortaya atılmasıdır.
Deneme türünde önemli yapıtlar vermiş yazarlarımızdan bazıları; Nurullah Ataç Suut Kemal Yetkin, Hasan Âli Yücel, Melih Cevdet Anday, Oktay Akbal, Sabahattin Eyuboğlu. Salâh Birsel, Vedat Günyol Orhan Burian. Adnan Binyazar, Doğan Hızlan ve Tahsin Yücel’dir.
Kaynak; Bilkent Temel Eğitim Ansiklopedisi

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı