Bilgi Dünyası

Denizaltı Nedir, Nasıl Çalışır, Tarihi, Hakkında Bilgi

Denizaltı nedir? Denizaltı nasıl çalışır, tarihi (tarihçesi) Denizaltı hakkında bilgi. 
Denizaltı hem denizin üzerinde hem de altında gidebilen deniz araçlarıdır. Birçok denizaltı, okyanuslarda devriye gezer, torpido ve füze ateşler. Dalış yapabilen özel denizaltı araçları mühendislik ve keşif amaçlı kullanılır.
Denizaltının içinde hava ya da suyla doldurulabilen uzun ve boşluklu depolar vardır. Suya dalmak ve suyun altında kalmak için bu depolar suyla doldurulur ve denizaltı böylece istenilen seviyeye dalarak orada kalmayı başarır. Yüzeye dönmek ve su üstünde kalmak için depodaki su, sıkıştırılmış havayla dışarı verilir. Bu da denizaltının hafiflemesine ve yukarı çıkmasına neden olur.
Bir denizaltı, pervanelerle yol alır ve su kontrol aygıtı adı verilen mekanizmayla aşağı yukarı hareket eder. Denizaltı sudayken dizel ya da benzinli motorlar kullanamaz; çünkü bu tür motorlar çalışmak için oksijene ihtiyaç duyar. Onun yerine küçük denizaltılar elektrikli motorları ya da bataryalarla çalıştırılır. Daha büyükleri de nükleer güçle çalıştırılabilir. İçlerindeki nükleer reaktör suyu ısıtır ve pervaneleri çevirecek olan türbinlere buhar verir. Nükleer denizaltılar haftalarca suyun altında kalabilir.
Suya dalan denizaltı, normal bir dalışçıdan çok daha derin mesafelere kadar ulaşabilir. Bilimsel veriler elde etmenin yanında, petrol kuyularının ve su altı boru hatlarının bakımını yaparlar. Suya dalan denizaltıların çoğu, bir kısım mürettebatı taşırken bazıları da sadece kamera gibi ekipmanlar taşır. Güvertedeki mürettebat, aletleri tutmak, deniz dibindeki cisimleri toplamak ya da numune almak için hareketli kolları idare etmekte kullanılır.
Su altında yol alabilen ilk araç Danimarkalı mucit Cornelius Drebbel tarafından icat edilmiştir. 1620 yılında Thames Nehri üzerinde Westminister’dan Greenvvich’e kadar pervane gibi dönen küreklerle yol almıştır. İlk gerçek denizaltı Turtle, 1776’da Amerikalı mühendis David Bushnell tarafından yapılmıştı ve tahtadan bir araçtı. 1875’te İrlandalı mühendis John Holland, ABD’de ilk denizaltı filosunu meydana getirdi. Modern denizaltı onlardan yola çıkılarak yapıldı. 1958’de dünyanın ilk nükleer denizaltısı USS Nautilus, Arktik buzulların altında yol aldı ve Kuzey Kutbu’ndaki buzlarda karaya çıktı.
Bir denizaltı, deniz yüzeyinin altına daldığında mürettebat periskop adı verilen özel bir teleskopla deniz yüzeyini kontrol edebilir. Periskop, geçmeli bir gemi direği gibi yükseltilir, her bir ucunda ayna ve içinde lensler vardır.
Dünyanın en büyük denizaltı araçları Rusların Tayfun sınıfıdır. 260.000 tonun üzerinde bir ağırlığa sahiptir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı