Bilgi Dünyası

Deprem Nedir Nasıl Oluşur Kısaca Bilgi

Deprem Nedir ( Kısaca) Depremler Nasıl Oluşur Kısaca Özet Bilgi. Depremlerin büyüklüğü nasıl ölçülür, depremlerin oluşumu hakkında kısa bilgi.
Dünyanın yüzeyinde bir sarsıntı meydana geldiğinde deprem olur. Küçük bir deprem ufak bir sarsıntı gibi hissedilirken daha büyük çapta depremler binaların, yol ve köprülerin çökmesine, elektrik ve gaz hizmetlerinin kesilmesine neden olabilir. Yangınlar ve seller meydana gelebilir. Büyük depremlerde çok sayıda insan hayatını kaybeder.
Depremler Nasıl Oluşur? 
Dünyanın kabuğu, çok yavaş ve sürekli hareket eden plakalardan oluşur. Bu plakaların kenar bölgeleri, kabuktaki zayıf çatlama noktalarını oluşturur. İki plaka birbirine doğru rahatça hareket edemediğinde yüzeyin altında meydana gelen basınç, birden yükselir. Böylece plakalar birbirlerine baskı uygular ve depremler meydana gelir.
(San Francisco (ABD) şehri sayısız depremle sarsılmıştır. Şehir iki plakanın birleşme noktasında bulunan San And-reas Çatlağı üzerindedir)
Depremin merkezi, genellikle yerin yaklaşık 100 km altındadır. Deprem, odağının tam üzerinde bulunan yer kabuğu noktasına deprem merkezi adı verilir. Mexico City’de 1985 yılında meydana gelen depremin merkezi şehrin yakınında bulunuyordu. Depremler ayrıca açık denizde ve okyanus sırtlarında da meydana gelebilir. Bu tür depremler saatte 800 km’yle kıyıya vurabilecek kadar güçlü dalgalara (tsunami) neden olur.
• Depremlerin büyüklükleri 1 ‘den (küçük) 10’a (tam olarak yıkım) kadar değerleri gösteren bir ölçekle ölçülür. Rich-ter ölçeği olarak bilinen bu ölçek, ortaya çıkan kuvvet ve depremin yarattığı etkiyi ölçer.
• Sismologlar (depremler üzerine araştırma yapan bilim adamları) çatlakların bulunduğu yerleri belirleyerek en küçük hareketleri bile izlerler. Ancak depremin nerede ve ne zaman olacağını ve ne kadar büyüklüğe sahip olacağı konusunda tam bir bilgi veremezler.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı