Bilgi Dünyası

Deri Nedir Kısaca, Derinin Görevleri Nelerdir

Deri Nedir Kısaca, Derinin Görevleri Nelerdir. Derinin yapısı, özellikleri ve görevi hakkında kısa bilgi. 
Deri, tüm vücudu kaplayan koruyucu dış yüzeydir. Deri, vücudun su kaybını durdurur, vücudu enfeksiyonlara karşı korur ve önemli bir dokunma organıdır. Çoğu hayvanın vücudu deri katmanıyla kaplıdır.
Epidermis adı verilen derinin dış katmanı, ölü deri hücrelerinden oluşur. Hücreler devamlı olarak soyulur ve alttaki deriyle yer değiştirir. Alt tabakadaki deri, dermiş olarak adlandırılır. Burada kan damarları, sinirler, kıl kökleri, şeker ve yağ bezeleri bulunmaktadır.

Deriniz vücut ısınızı kontrol etmenizi sağlar. Vücut ısısını düşürmek, şeker ve ısıyı artırmak için de kıl üretir. Deri içinde aynı zamanda beyne dokunmayla ilgili bilgi gönderen sinir uçları  bulunur.
Bazı deri hücreleri melanin denilen koyu renkli pigmentler içerir. Esmer derili insanlar, açık renkli insanlardakinden daha fazla koyu renkli pigmentlere sahiptir. Bu koyu renk hücreler, güneş ışığındaki zararlı ultraviole ışınları engellediğinden deriyi kanserden korur. Leke ve çiller, melanin içeren hücre kümeleridir.
• Çürükler, deri altındaki kanama sonucu ortaya çıkar. Kana rengini veren kırmızı kan hücrelerindeki oksijenin tamamı tükendiğinden mor renklidir.
• Kösele, hayvan derisinden elde edilen bir malzemedir. Çoğunlukla sığır, koyun, keçi, domuz, at ve deve gibi evcil hayvanların derilerinden elde edilir. Ayakkabı, giysi ve mobilya gibi pek çok eşyanın yapımında kullanılır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı