Biyografi

Dertli Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca)

Dertli Edebi Kişiliği Kısa ( Kısaca) Dertlinin eserlerinin özellikleri, konusu, üslubu ve edebi kişiliği hakkında kısa bilgi.
Dertli Türk halk edebiyatının en kuvvetli saz şairleri arasında yer alır. Çağının öteki büyük saz şairimi gibi halk şiirinin zevkim ve havasını aşan divan ve tekke tarzında da seçkin örnekler ver­miş, pek ustaca olmamakla birlikte, zaman zaman aruz veznini de kullanmıştır. Gezip gördüğü yerlerde, yaşadığı çevrelerde oldukça geniş bir kültür sahibi olduğu için nefes, koşma, semai, divan, gazel, kalenderi türünden manzumelerinde lirizmle birlikte oldukça güçlü fikir ve düşüncelere rastlanılır. Şiirleri ayrı ayrı zamanlarda, ayrı ayrı incelemeciler tarafından «Dertli Divanı adı altında basılmıştır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı