Biyografi

Derviş Vahdeti Kimdir? Hayatı

Derviş Vahdeti Kimdir? Derviş Vahdeti hayatı hakkında bilgi.
DERVİŞ VAHDETİ, İttihat ve Terakki komplosunun kurbanı Türk gazetecisi. Vahdeti, “Otuz bir Mart olayında günah keçisine dönüştürülen protestoculardan yalnızca biriydi ve bu komplocu cemiyete tepki göstermenin bedelini canıyla ödedi. (1869-1909).
Kıbrıslı yoksul bir ailenin çocuğu olan Vahdet-i, küçük yaşta hafız oldu. Derviş Vahdeti Biraz Arapça öğrendi ve fıkıh okudu. Yirmi yaşlarında İstanbul’a geldi. İşlediği bir suç yüzünden İstanbul’dan sürüldü. Geri döndüğünde bir gazete çıkarmak istediyse de para bulamadı. İkinci Meşrutiyet’in ilanından sonra (1908). Volkan gazetesinde İttihat ve Terakki cemiyetine bağlı kimselere yönelik eleştiri yazıları kaleme aldı, ülkede dine bağlılığın sarsıldığı, ahlakın bozulduğu hakkında açık mektuplar yayımladı. Halkı İttihatçılar karşısında her an uyanık olmaya davet ederken, kendisi de İttihad-ı Muhammedi adında alternatif bir cemiyeti kurdu (1909).
Derviş Vahdeti düzenlediği sokak mitinginin Selanik’ten gelen Hareket Ordusu tarafından bastırılması üzerine İzmir’e kaçtı. Yakalanarak sıkıyönetim mahkemesinde yargılandı. Suçlu görülerek Ayasofya meydanında asıldı.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı