Biyografi

Descartes Kısaca Hayatı, Kitapları, Felsefesi

Descartes Kısaca Hayatı ( Biyografisi) Descartes kitapları, eserleri nelerdir? Descartes’in Felsefesi, hayat görüşü ve etkileri hakkında kısaca bilgi.

Descartes Hayatı Özet

Descartes , Fransız filozofu ve bilgini (1596-1650). Zengin bir ailedendi. Kolejde okudu. Uzun süre bir meslek seçemedi. On yıl kadar askerlik yaptı. Felsefeyle uğraştı. Çeşitli Avrupa ülkelerini dolaştı. Zaman zaman Paris’e geldi. 1692’de Hollanda’ya gitti ve orada yirmi yıl kaldı. İsveç kraliçesinin çağrısı üzerine 1649’da Stockholm’e gitti. Burada bir yıl sonra zatürreden öldü.

Descartes Felsefesi

Descart gerçeğe ulaşmak için kullandığı metot, her şeyden şüphe etmektir. Bu yoldan, şüphe ettiğinden şüphe edemeyeceği gerçeğine varır. Ona göre şüphe etmek düşünmektir. Şu halde düşündüğünden şüphe edemez. Onun, “Mademki düşünüyorum, o halde varım” sözü çok tanınmıştır. Bu idealist bir tutumdur. Descartes, kendisinin düşünen bir varlık olmasından hareket ederek kusursuz bir varlık düşüncesine varır. Bundan da Tanrı’nın var olduğu sonucuna varır. Descartes, kesin olarak dış dünyayı reddetmiyordu. Kendi düşüncesinin dışında bir şeylerin var olduğunu kabul ediyordu. Ona göre, varlık ruh ile madde olmak üzere iki cevherden oluşmuştu. Ayrıca bunlar arasında ilişkiler vardı.

Descartes Eserleri, Kitapları

Descartes, filozof olduğu kadar da büyük bir bilgindi. Matematikte önemli çalışmalar yaptı. Analitik geometriyi o buldu. Başlıca eserleri, “Akim İdaresi İçin Kurallar”, “Usul Hakkında Metot”, “Metafizik Düşünceler”, “Felsefenin İlkeleri” ve “Ruhun Tutkuları” dır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı