Kültür

Devekuşu Kabare Tiyatrosu Hakkında Bilgi

Kabare türünün tanınmasını, sevilmesini ve yaygınlık kazanmasını sağlayan, Haldun Taner, Ahmet Gülhan, Metin Akpınar, Zeki Alasya’nın 19o7’de İstanbul’da kurduğu topluluk.

Topluluğun ilk oyunu, 1 Aralık 1967′ de Sıraselviler’deki Kulüp Onay’da oynanan Haldun Taner’in yazdığı, Çetin İpek-kaya’nın sahnelediği Vatan Kurtaran Şaban ‘. Topluluk daha sonra, yine Sıraselviler’deki bugün (1994) Ali Poyrazoğ-lu Tiyatrosu’nun içinde bulunduğu Kulüp 12’ye taşındı. Halit Akçatepe, Funda Postacı, Yalçın Gülhan, Oya Alasya, Orhan Aydınbaş, Meral Küçükerol topluluğun ilk dönemindeki oyunlarda rol alan sanatçılardan bazılarıdır. 1968-1970 arası, çeşitli yazarların skeçlerinden oluşan Bu Şehr-i İstanbul ki ile Boris Vian’m Generalin Beş Çayı, 1970’te Astronot Niyazi, 1971’de Ha Bu Diyar, 1972’de İonesco’ dan Gergedan ve Dün-Bugün, 1973’te Aşk u Sevda ve Dev Aynası adlı oyunlarla seyirci karşısına çıktı. 1973’ten sonra kabarelerinin içeriğini daha popüler konulardan seçen topluluk 1973-1975 arasında Yar Bana Bir Eğlence, 191’5-197’6′ da Haneler ve Yalan Dünya adlı oyunları sahneledi.

Topluluk 1977-1978 sezonunda, o yıla kadar oynadıkları oyunlardan hazırladıkları seçmelerden oluşan Çıktık Açık Alınla adlı çalışmayla, kuruluşunun onuncu yılını kutladı. Haldun Taner ve Ahmet Gülhan, topluluğun başlangıçta saptadığı çizgiden uzaklaştığı, giderek düzeyini düşürdüğü gerekçesiyle 1978’de ayrılınca, Devekuşu Kabare Tiyatrosu Metin Akpınar ve Zeki Alasya’nın yönetiminde çalışmalarını sürdürdü. 1978-1980 arasında topluluk, Biz Bize Benzeriz ve Taşıtlar adlı oyunları sahneledi. 1980’den sonra oyunlarının tarzını değiştirdi, müziğin ağırlıklı yer aldığı, star oyuncuların biçimlediği oyunlar sahneledi. Beyoğlu Beyoğlu, Aşk Olsun, Geceler, Deliler, İnsanlığın Lüzumu Yok, Şuna Buna Dokunduk adlı oyunlarla 1991’e kadar çalışmalarını sürdüren topluluk, Harbiye Konak ve Beyoğlu Fitaş sinemalarında geniş bir seyirci kitlesiyle buluştu.

Devekuşu Kabare Tiyatrosu, kumlusundan itibaren başta Haldun Taner olmak üzere, İsmet Küntay, Sadık Şendil, Umur Bugay, Kandemir Konduk, Ferhan Şensoy, Aziz Nesin, Oktay Arayıcı, Ülkü Tamer, Cengiz Gündoğdu gibi birçok oyun yazarının oyunlarına ve skeçlerine çalışmalarmda yer verdi. Metin Akpınar ve Zeki Alasya, 1991’den sonra reklam, televizyon skeçleri ve sinema çalışmalarına yönelince, Devekuşu Kabare Tiyatrosu, tiyatro çalışmalarına ara verdi.

HİLMİ ZAFER ŞAHİN
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı