Nedir

Devlet Denetleme Kurulu Nedir?

Devlet Denetleme Kurulu Nedir? Devlet Denetleme Kurulu kime bağlıdır, kuruluş amacı nedir, Direktuvar yöntemi ve işleyişi hakkında bilgi.
Devlet Denetleme Kurulu, idarenin hukuka uygunluğunun düzenli ve verimli şekilde yürütülmesinin ve geliştirilmesinin sağlanması amacıyla kurulmuştur.
Devlet Denetleme Kurulu; Cumhurbaşkanlığına bağlıdır. Cumhurbaşkanının isteği Meclisi ile Beş yüzler Meclisi meydana getirildi. Kanun yapma yetkisi Beş yüzler Meclisine onaylamak yetkisi İhtiyarlar Meclisine verildi. Hükümet, bu iki meclisin seçtiği beş direktuvardan kuruldu. Direktuvar yönetimi zamanında devlet işleri yolunda gitmedi. Ordu politikaya karıştı. Napolyon (Napoleon), Mısır’da başarı sağlayamamıştı. Direktuvar yönetimine karşı da hoşnutsuzluk başlamıştı. Güçlü bir hükümet isteniyordu. Fransa’da politik durumun bozuk olduğunu öğrenen Napolyon, Mısır seferinden umudunu kesmiş olduğundan, gizlice Fransa’ya geldi. Kendisine çok taraftar buldu. Bir hükümet darbesiyle direktuvar yönetimine son verdi.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı