Nedir

Devlet Nedir Kısaca

DEVLET, belirli bir ülkede, kanunlara göre kurulmuş bir hükümet yönetiminde örgütlenmiş, bağımsız topluluklara denir. Devlet, toplu olarak yaşayan insanlar arasında güvenliği sağlar; hak ve adaleti korur. Yabancılara karşı yurdu savunma hazırlıklarında bulunur. Meydana getirilen kurumlarla yurttaşların ihtiyaçlarını karşılar. Onların yi geçimleri ve mutlu olmaları için çalışır. Devlet, toplumda düzeni sağlamak ve korumak amacıyla kurulmuştur.
Bir devletin üç ana elemanı, millet, yurt ve egemenliktir. Bunlardan biri eksik olursa, devlet kurulamaz. Millet, aralarında sıkı bağlar bulunan bir insan topluluğudur. Bazı devletlerde çeşitli milletler ve kavimler bulunmaktadır. Yurt, üzerinde yaşanılan sınırları belli bir ülkedir. Egemenlik, buyurmak yetkisidir. Egemen olan bir millet, kendi kanunlarını kendi hazırlar. Bu kanunları uygular. Kanunlara uymayanları cezalandırır. Düşman saldırılarına karşı yurdu korur. Egemenlikte, yasama, yürütme ve yargı görevi ve hakkı vardır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı