Nedir

Devletçilik Nedir, Hakkında Bilgi

Devletçilik nedir, ne demek anlamı? Devletçilik ilkesi hakkında maddeler halinde kısaca bilgi.
DEVLETÇİLİK, devletin ekonomi hayatına doğrudan doğruya karıştığı sisteme denir. Devletçiliğin amacı kâr sağlamak değildir. İhtiyaç ekonomisini düzenlemektir. Türkiye’de cumhuriyetin ilanında sonra devletçilik uygulanmıştır. Etibank, Sümerbank, Toprak Mahsulleri ofisi ve öteki kamu teşebbüsleri bu amaçla kurulmuştur.

Devletçilik Nedir Maddeler Halinde Bilgi.

  • Temel tüketim mallarını ve önemli hizmetleri devlet eliyle üretmeye “Devletçilik” denir.
  • Bu anlayışa göre devlet, ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmanın temel faktörüdür.
  • Devlet bu alandaki geniş çalışmaları yürütmekle görevli, güçlü ve geniş yetkilere sahiptir.
  • Dar alanda Devletçilik, devletin ekonomik alanda doğrudan doğruya müdahalesini öngören bir sistemdir.
  • Ekonomi de Devletçilik, Türkiye’nin gerçeklerinden kaynaklanmış, ihtiyaçlarından doğmuş bir zorunluluk sonucunda ortaya çıkmış bir sistemdir. Kurtuluş Savaşı ile askeri ve siyasal bağımsızlık kazanılmış, ekonomik kalkınma için devlete ağır sorumluluklar düşmüştü. Cumhuriyetçilik ve Halkçılık ilkeleri de bunu gerektiriyordu.
  • Devletçilik ekonomide devlet-ulus işbirliğidir. Türkiye’nin ve Türk ulusunun ekonomik gerçeklerinden doğmuştur.
  • Atatürk’ün ekonomik görüşlerini kapsayan bu ilke diğer ekonomik modellerden farklıdır. Devlet, bir yandan ekonomik hayatın içine girerken diğer yandan özel girişimi desteklemiştir.
  • Sermaye sıkıntısı çeken ekonomik girişimlerden çekinen halk kitleleri ekonominin çeşitli alanlarında rol oynayan insanlar haline getirilmiştir.

 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı