Güncel

Dikiş ve Örgü Makineleri Hakkında Bilgi

Dikiş nasıl yapılır, hangi malzemeler kullanılır, çeşitleri nelerdir? Dikiş ve Örgü makineleri hakkında bilgi. Dikiş makinesinin tarihi.

Dikiş, kumaş ya da deri parçalarını bir iğne ve iplikle birleştirme işlemidir. Örgü, bir ipliğe şiş etrafında ilmek atarak kumaş meydana getirme işlemidir.
Dikiş genellikle pamuk, ipek ya da sentetik ipliklerle yapılır. Pamuk, ipek ve sentetik iplikler kullanılsa da, yün iplikler örgüde en çok kullanılan iplikleridir.

Dikiş; giysi, perde, ayakkabı ve çantalar gibi günlük pek çok eşyayı, ayrıca yelkenli botlar için yelken, eyer ve dizgin gibi daha profesyonel eşyaları dikmek ya da tamir etmek için kullanılır.
Seçeceğiniz iğnenin türü, ne dikeceğinize bağlıdır. Kalın bir iğne, örneğin ince bir kumaş üzerinde delikler açabilir. İğneler, delikli ve sivri uçludur. Uçları özel olarak kıvrılmış olan iğneler sandalye, tente, yelken ve abajur yapımı için kullanılmaktadır.

Nakış bir tür dikiş işlemidir ancak ilmekler, kumaş parçalarını birleştirmekten çok, dekorasyon amaçlıdır. Nakış ilmekleri düz, ters, zincir, çapraz, Fransız düğümü ve sarmadır.

Örgü çok eski zamanlardan kalma bir el sanatıdır. Mısır’da MS 4 ya da 5. yy. dan kalma örgü çarıklar bulunmuştur. Yine de örgü bundan çok daha önce Arabistan’da geliştirilmiş olabilir.
Çoğu örgü, şişle yapılır. Örgü şişi, genellikle alüminyum, plastik ya da tahtadan yapılmıştır ve uzunlukları yaklaşık 15-35 cm arasında değişir. Çok çeşitli türde örgü tipleri vardır ve farklı ilmeklerin özel kombinasyonlarla kullanılmasıyla çok güzel modeller elde edilebilmektedir.

Dikiş ve Örgü Makineleri

Dikiş ve örgü çok eğlenceli olabilir ama aynı zamanda çok da vakit alan işlerdir. Çoğu şeyi elde yapmak ekonomik değildir; çünkü bu şekilde talebin büyük bir kısmı karşılanamayacaktır ve bu ürünler pek çok insanın satın alma gücünü aşacaktır. Neyse ki, günümüzde bazıları evde bazıları da fabrikalarda kullanılan çok çeşitli dikiş ve örgü makineleri bulunmaktadır. Bu makineler, dokumaları hızlı ve ucuz bir şekilde üretebilirler.

İlk dikiş makinesi 1790’da İngiltere’de icat edilmiştir. Neredeyse 50 yıl sonra Fransa’da çok daha iyi bir tasarım üretilmiştir. Bu tasarımda, bir dişli altta kumaşı taşıyıp mekik dokurken üstte kumaşı işleyen dişli bir iğne bulunmaktadır. İğne, kumaşı her delip geçtiğinde, iki dişli birleşmektedir. Bu, çok güçlü ve sağlam ilmek meydana getirmektedir. Çoğu modern makineler halen bu prensibe göre çalışmaktadır.

Evlerde kullanılan dikiş makineleri, sadece mekik dikişli tipindedir. Bunlar basit dikişler kadar zikzak dikişler de dikebilir. Çok amaçlı duruma getirilebilmelerini sağlayan birçok ayar sistemlerine sahiptirler.
İlk örgü makinesi, 1589’da İngiltere’de icat edildi, ama daha pratik tasarımlar 19. yy.dan itibaren üretilmeye başlandı. Günümüzde kullanılan örgü makinelerinde çok sayıda iğne vardır ve bir dakikada binlerce ilmek atabilirler.

Bazı modern dikiş ve örgü makineleri çalıştırılmalarını son derece kolaylaştıran bilgisayarla çalışmaktadır. Bu makineler her türlü ilmek ve model yapmak ya da renkli ipliklerden sözcük işlemek veya nakış yapmak için programlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir