Biyografi

Diktatör Kimdir, Diktatör Kime Denir, Özellikleri Nelerdir

Diktatör Kimdir, Diktatör Kime Denir, Diktatörlerin özellikleri nelerdir. Ünlü Diktatörler kimlerdir. Faşist ve Komünist diktatörler hakkında bilgi
Diktatörler, yönettikleri ülkelerin mutlak egemeni olan devlet başkanlarıdır. Birçok diktatör, yönetimini güç kullanarak gerçekleştirir.
Diktatörlerinin çoğu, başkanlık sıfatı taşır; fakat diktatörler, halk tarafından devlet başkanı olarak seçilmemişlerdir. Diktatörlerin çoğu, kendisinin dışındaki tüm partileri yasaklayarak tek partili rejimlerle ülkeyi yönetirler. Aynı zamanda gazete, kitap, film ve televizyon içeriklerini sansür yoluyla kontrol altına alarak kendi görüşlerinden başka görüşlerin ifade haklarını engellerler.

Faşist ve komünist diktatörler
Yüzyılımızın en kötü şöhretli diktatörleri, faşist ve komünist diktatörlerdir. Faşizm, I. Dünya Savaşı’ndan sonra İtalya’da Benito Musollini’nin, seçimleri ve demokratik tartışmaları yok sayarak, eleştirileri ve muhalefeti, güçlü orduyu ve gizli polisi kullanarak acımasızca bastırmasıyla ortaya çıkmıştır. Benzer yöntemler, Almanya’yı 1933-1945 yılları arasında yöneten Nazi yönetimi diktatörü Adolf Hitler, SSCB’yi 1924-1953 yılları arası yöneten komünist lider Joseph Stalin tarafından da kullanılmıştır. Faşist diktatör Francisco Franco, İspanya’yı 1975 yılma kadar 36 sene yönetmiştir.
Benito Mussolini, 1919 yılında Faşist Parti’yi kurdu. Bu parti, 3 yıl sonra iktidarı ele geçirdi ve 1943 yılına kadar ülkeyi yönetti.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı