Sağlık

Dişlerin Yapısı, Görevleri, Anatomisi Hakkında Bilgi

Dişlerin Yapısı nasıldır? Dişlerin görevleri, anatomisi, isimleri. Diş kökleri kaç tanedir? Dişler hakkında bilgi.
Diş vücudun en sert yeridir. Her gün tutmak, kesmek ve yiyecekleri çiğnemek için kullanılan diş, sert olmak durumundadır. Dişler iyi bakılmadıkları takdirde çürür.
Omurgalı hayvanların çoğunda diş vardır. Değişik hayvanların dişleri değişik işlevlere sahiptir.
Alt ve üst ön dişlerimizde keskin uçlar vardır. Bunlara kesici dişler denir ve yiyecekleri ısırarak koparmakta kullanılır. Kesici dişlerin yan tarafından birer sivri uçlu diş vardır. Bunlar köpek dişleridir. Bu  dişler en çok etobur hayvanlarda gelişmiştir; avlarının derilerini parçalamakta bu dişleri kullanırlar.
Köpek dişlerinin arkasındaki arka dişlerimiz geniş ve tüm-seklidir. Bunlara azı dişleri adı verilir. Çiğnerken alt ve üst azı dişlerini birbirleri üzerine kaparsınız, yiyecekleri yutulabilecek miktarda küçültürsünüz. Otobur hayvanlarda azı dişleri oldukça gelişmiştir. Otları köklerinden koparabilmek için bu dişlerin gelişmesi gerekir. Etobur hayvanlarda da etleri çiğnemek için gelişmiş azı dişleri bulunur. Bu dişlerin kenarları makas bıçakları gibi birbirinin yanından geçerek eti ezmeye yarar.

Dişlerin Bakımı Nasıl Yapılır? 
Dişlere düzenli olarak bakım yapılması çok önemlidir. Çok fazla şeker tüketir ve dişlerin bakımlarını düzenli yapmazsanız dişleriniz çürür. Küçük yiyecek parçaları dişlerin arasına girerek ağızda bulunan bakteriler tarafından parçalandıklarında dişlerde çürüme meydana gelir. Çürüme diş kaplamasına zarar verecek asitleri üretir. Bunlar da diş minesine ulaşarak burada delik veya boşluklar oluşturur. Bu da diş ağrısına neden olur.
Diş çürümesini önlemenin en iyi yolu çok fazla şeker yememek, elma ve havuç gibi çiğ sebze ve meyve tüketmektir. Ayrıca dişlerinizi günde en az iki kere fırçalamak ve düzenli olarak bir diş hekimine gitmelisiniz.
Bir diş hekiminin görevi, dişlerinizin kontrolünü yapmak ve sorun varsa dişleri tedavi etmektir. Eğer dişleriniz çürümüşse diş hekimleri çürüyen parçalan alarak dolgu malzemeleriyle dişi tedavi eder. Bazen dişi çekmek zorunda kalır ve yerine yapay bir diş takarlar.
Dişler doğumdan önce çene kemiğinde gelişmeye başlar ve ilk dişler 5 aya kadar geçen sürede çıkar. 6 yıl boyunca çocuklarda 24 diş olur. Bunların 20 tanesi süt dişidir ve 7 ile 11 yaşları arasında dökülür. Daha büyük ve kalıcı dişler, dökülen dişlerin yerine çıkar.
Etobur hayvanların avlarını öldürmekte kullandıkları uzun köpek dişleri vardır. Büyük kesici dişler, kemikleri kırmakta ve eti parçalamakta kullanılır.
Otobur hayvanlar, alt çenede bulunan kesici dişleri, üst çenede bulunan kalın örtüyle kıstırıp kesmek için kullanırlar.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı