Sağlık

Diyet Nedir Niçin Yapılır? Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır

Diyet nedir, Niçin (Neden) diyet yapılır. Sağlıklı bir diyet yapmak için nelere dikkat etmek gerekir. Dünya da diyet ve Beslenme hakkında bilgi.
Besinlerin, sağlığı korumak ya da tıbbi tedavi amacıyla seçilerek alınmasına diyet adı verilir. Diyet, vücudumuzun gelişimi, bakımı ve sağlığı için almamız gereken besinlerden oluşmalıdır. Bazı nedenlerden dolayı insanlar diyet yaparlar. Bu nedenler; kilo verme, bir hastalığı kontrol altına alma, bir spor müsabakası için hazırlık, bazı yiyeceklere karşı verilen alerjik tepki veya hamilelik durumu olabilir.
Sağlıklı bir diyet doğru besinlerin, doğru miktarda alınmasıdır. Bol tahıl çeşidi, meyve ve sebze içeren diyetler, dengeli beslenme rejimidir. Patates cipsi, tatlılar ve tuzlu atıştırmalıklardan oluşan diyetler sağlıksızdır. Bu diyet, yoğun miktarda yağ, tuz ve şeker, yetersiz miktarda da protein ve vitamin içermektedir.
Beslenme
Beslenme, besinlerin organizmaya sokulması ve organizma tarafından kullanılmasına verilen isimdir. Tüm yiyecekler, yaşamımız için gereken enerji ve ham maddeleri sağlayan besleyici maddeler içerir. Bunlar proteinler, yağlar, karbonhidratlar, mineraller ve vitaminlerdir. Her besleyici gıdanın insan vücudunda ayrı bir işlevi vardır. Proteinler, vücudun gelişimini sağlar, karbonhidrat ve yağlar enerji açısından önemlidir. C vitamini enfeksiyonlara karşı vücudu korur; D vitamini ve kalsiyum kemiklerin ve dişlerin gelişmesine yardımcı olur. A, C, D, E, K ve sekiz farklı türevi olan B vitamini olmak üzere toplam 13 ana vitamin mevcuttur. Çok çeşitli yiyecekler yiyerek vücudumuzun, gerekli kimyasal işlemleri gerçekleştirmesini sağlayan vitaminleri almış oluruz.
Farklı besinler yiyerek dengeli ve sağlıklı beslenmeliyiz. Aksi takdirde bu kötü beslenme, gıdasızlık veya fazla gıda alımıyla sonuçlanabilir. Dünya nüfusunun yarısından fazlası, özellikle yoksul ülkelerdeki insanlar açlık ya da yetersiz beslenme sorunuyla karşı karşıyadır. Batı ülkelerindeki insanlarsa çok fazla yiyecek tükettikleri ve yanlış beslendikleri için sağlık problemleri yaşamaktadır.

Dünyada diyet
İnsanların beslenme şekilleri ülkeden ülkeye değişir. Akdenizliler çok miktarda, makarna gibi nişastalı besinler, meyve ve sebze, zeytinyağı ve balık tüketirler. Akdeniz beslenme şekli çok dengeli ve sağlıklıdır. Japonya ve  Çin’deki insanlar da Batı ülkelerindeki insanlardan daha sağlıklı beslenirler. Çok miktarda sebze, pirinç, tahıl ve çok az şeker tüketirler.
Avrupa’da, Kuzey Amerika’da ve Avustralya’da yaşayan insanlar bol miktarda et, yumurta, krema, pasta, tatlı, şeker ve bisküvi yerler. Bu tür beslenme rejimi dengesizdir ve insanların aşırı kilo almasına neden olur. Aşırı şişmanlık; kalp, yüksek tansiyon, şeker ve bazı kanser türleri gibi hastalıklara yol açabilir.
Diyet ve Kilo
Mantıklı olan tek yol zayıflamak ve zayıf kalmaktır; bunun için kalorisi daha az olan besinler tüketmek ve bol egzersiz yapmak gerekir. Bu yöntem vücudu fazla kilolardan kurtarır ve daha sağlıklı olmamızı sağlar.
Vücudu istenilen şekle sokmak için yapılan diyetler, bir diyetisyen ya da doktor kontrollünde yapılmadığında yeme bozukluklarına yol açabilir. Yeme bozuklukları üçe ayrılır: Bunlar nevrozlu iştahsızlık, nevrozlu doymama hastalığı ve zorunlu yeme bozukluğudur. Nevrozlu iştahsızlık hastaları çok az yemeye, hatta neredeyse hiçbir şey yememeye çalışırlar. Doymama hastalığına yakalanan kişiler çok miktarda yemek yiyip sonra kusarak bu yiyecekleri vücuttan atarlar. Zorunlu yeme bozukluğunda hastalar aç olmadıklarında bile yemek yeme ihtiyacı duyarlar. Tüm bu hastalıklar çok ciddi hastalıklardır ve ölüm tehlikesi taşırlar. Bu insanların yeniden ölçülü bir şekilde beslenmeye başlamaları için doktor yardımına ihtiyaçları vardır.
Vejetaryenler
Vejetaryenler et, kümes ürünleri ve balık yemezler. Budistler ve Hindular dinî inançlarından dolayı vejetaryen olmayı seçmişlerdir. Diğerleriyse hayvanların öldürülmesinin ahlakî yanlışlığına inanırlar. Birçok insan, kesilmek için beslenen hayvanların yaşam koşullarına karşı çıkmaktadır. Bazı insanlar da hayvan etinin insan besini olarak zararlı olduğunu ve bunun yerine çiftlik hayvanlarının beslenmesi için ekilen tarım alanlarına, daha fazla kişiyi besleyebilecek soya fasulyesi ekilmesi gerektiğini savunur. Bazı insanlar da sadece daha sağlıklı olduğuna inandıkları için vejetaryen beslenme uygular ve et yemezler.
Vejetaryenler ihtiyaçları olan proteini, fıstık, çekirdek, bakliyat, tahıl, soya ürünleri (soya peyniri gibi), yumurta ve süt ürünlerinden sağlarlar. Vejetaryen diyetleri, diğer tüm gerekli besinleri içermek durumundadır. Süt ürünleri tüketmeyen vejetaryenler, B12 vitamini desteği almak zorundadırlar; fakat çoğu besin zaten gerekli vitaminleri içermektedir.
Özel diyetler
Hamile kadınlar, bebeklerinin gelişimi açısından B6 vitamini, demir ve çinko gibi vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Bu ekstra besinleri alabilmek için ton ve sardunya gibi nispeten yağlı balıklar ve bol miktarda çiğ sebze ve meyve tüketmelidirler. Sporcular, ekmek ve makarna gibi nişastalı besinlerin yüksek miktarda tüketimine ihtiyaç duyar. Bu besinler onlara yüksek enerji sağlar.
Bazı insanlar alerjik durumlardan dolayı bazı gıdaları yiyemezler. Bazı insanlar da bazı yiyecekleri sindirmekte güçlük çekerler. Örneğin çölyak hastaları, buğdaydaki glüteni sindiremedikleri için buğday unuyla yapılmış gıdaları tüketemezler.
Katı ve sıvı yağlar bol miktarda enerji verir, fakat ihtiyaç duyulandan fazlasının tüketimi hâlinde şişmanlatır ve kalp rahatsızlıklarına yol açar.
Tatlı gıdalar sadece enerji verirler. Dişleri çürütür ve şişmanlatır.
İşlenmiş gıdalar bazı iyi özelliklerini kaybetmişlerdir ve bol miktarda tuz, şeker, gıda boyası, koruyucu ve sonradan eklenmiş bazı kimyasallar içerirler.
Meyveler enerji verir ve sağlığımızı korumamızı sağlayan vitamin ve mineraller içerir.
Sebzeler ve tahıllar enerji, vitamin, mineral ve lif içerir. Şişmanlığa yol açmazlar.
Düşük yağlı proteinler şişmanlatmadan gelişmemizi sağlarlar.
Açlıktan ölme, ciddi boyutta yetersiz beslenme sonucu görülür. Dünya nüfusunun en az onda biri açlık çekmektedir. Bunların çoğu, gelişmekte olan ülkelerde yaşar ve genellikle çocuklardan ve gençlerden meydana gelir. Her yıl 15 milyon çocuk, açlıktan ve ilgili nedenlerinden dolayı ölmektedir. O kadar yetersiz beslenmişlerdir ki hastalıklara dayanamazlar.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı