Biyografi

Doğan Hızlan Kimdir, Hayatı ve Eserleri

Doğan Hızlan kimdir. Doğan Hızlan kısaca hayatı ve eserleri hakkında bilgi.

Doğan Hızlan (1937- )

İstanbul’da doğdu. Pertevniyal Lisesini bitirdi. Hukuk Fakültesindeki öğrenimini yarıda bıraktı. Çeşitli gazete ve dergilerde çalıştı. Televizyonda kitap tanıtma programı hazırladı.

Gazete ve dergilerde eleştirileri, kitap tanıtma yazıları yayımlandı. Eleştirilerinde, yargılamaktan çok okuyucuyu yargıya götürecek malzemeyi çözümlemeyi, amaçladı. Daha çok şiir ve gelişmekte olan ülkelerde edebiyat konularına değindi. Yazıları ve edebiyatçılarla konuşmaları ile Türk edebiyatına ışık tuttu.

Başlıca eserleri: Bayram Gömleği (Türk yazarlarından seçme çocuk öyküleri), Yazılı İlişkiler (inceleme-deneme-eleştiri), Günlerde Kalan (dergi ve gazete yazıları), Sanat Günah Çıkarıyor (dergi ve gazete yazıları), Kitaplar Kitabı (eleştiri), Saklı Su (eleştiri), Söyleşiler, Güncelin Çağrısı.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı