Biyografi

Doğan Kuban Kimdir, Kısaca Hayatı, Eserleri

Doğan Kuban’ın Hayatı Hakkında Özet Kısa Bilgi

Paris’te (Fransa) doğan Doğan Kuban, 1949’da İ. T.Ü, Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi. 1952’de aynı fakülteye Mimarlık Tarihi asistanı oldu. 1958′ de doçentliğe, 1965’te profesörlüğe yükseldi. 1974’te Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Enstitüsü’nün kurulmasına katkıda bulundu ve aynı enstitüye başkanlık etti.
Birçok kazı yöneten Doğan Kuban, tarihsel çevre ve bu çevrenin korunmasına ilişkin çalışmalar yapmıştır.

Doğan Kuban Kitapları, Eserleri ve Çalışmaları

Başlıca yapıtları arasında Osmanlı Dini Mimarisinde İç Mekan Teşekkülü, Rönesans’la Bir Mukayese (1958), Anadolu Türk Mimarisinin Kaynak ve Sorunları (1965), Türkiye Sanatı Tarihi (1970), Mimarlık Kavramları (1973), Sanat Tarihimizin Sorunları (1975), vb. sayılabilir.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı