Nedir

Doğu Roma (Bizans) Devlet Yönetimi Nasıldır?

Doğu Roma, Bizans Devletinin Devlet Yönetimi Nasıldır? Devlet Yönetimi Hakkında Bilgi.
Devlet Yönetimi: Doğu Roma imparatorluğunun başında bir imparator bulunurdu. İmparatorluk babadan oğula geçerdi. Fakat çok kez ordu komutanları, zorla imparator olurlar ve yeni sülaleler kurarlardı.
Kadınlar da imparatoriçe olarak devleti yönetirlerdi. İmparatorların çok geniş yetkileri vardı. Her istediklerini halka yaptırabilirlerdi. Büyük bir sarayda yaşarlar, çok ayrıntılı protokol kurallarına göre hareket ederlerdi. İmparatorun dışarı çıkacağı, bir gün önce münadiler tarafından ilân edilir, sokaklar temizlenir ve çiçeklerle süslenirdi.
İstanbul’da, imparatorun çevresinde çeşitli devlet işlerine bakan merkez örgütü vardı. Saray memurlarıyla en yüksek sivü ve asker memurlar imparator tarafından atanırdı. Senato, bir danışma meclisi idi. Önemli kanunlar senatoda görüşülür, büyük davalara burada bakılırdı. Senato, patrik seçimine ve din işlerine de karışırdı. İlk zamanlarda imparatorluk ülkeleri “diocese” denilen eyaletlere ayrılmıştı. Daha sonra eyaletlerin örgütü değiştirildi. Ülke askeri ve sivil yönetimin bir elde toplandığı “tema” denilen bölgelere ayrıldı. Temalar, hem komutan ve hem de vali olan olağanüstü yetkili kimseler tarafından yönetildi. Bu örgütün kurulması, Arap saldırılarını durdurmada yararlı oldu.
Justinianus, eski Roma kanunlarını toplatarak bunları bir araya ve düzene koydurdu. Aile hukukuna önem verildi. Zamanla anne ve çocuklara yeni haklar tanındı. Cezalar da şiddetlendirildi. Ölüm ve para cezasının yerine burun, dil ve ellerin kesilmei, gözlerin kör edilmesi, saçların yakılması gibi acı çektiren cezalar kondu.
A Z Kültür ve Tarih Ansiklopedisi Cit 1 Sayfa 192

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı