Kültür

Domates Hakkında Kısa Bilgi

Domates nedir, hangi bölgelerde yetişir, Domates hakkında bilgi

Patlıcangiller familyasından olan domates, dünyada en çok tüketilen sebzelerden biridir. XVI. yüzyılda İspanyollar tarafından Güney Amerika’dan Avrupa’ya getirildi: Amerika’da Kristof Kolomb’un kıtaya ayak basmasından çok önce İnkalar tarafından yetiştiriliyordu.

Domates uzun süre zehirli sayılmış, yalnızca meyvelerinin güzelliğinden dolayı süs bitkisi olarak yetiştirilmiştir. Besin değeri ancak 1880 yıllarına doğru anlaşılmış, o tarihten bu yana domates ekimi günden güne artmış, konservecilik ve ulaşım tekniklerindeki ilerlemeler sayesinde, bu artış büyük ölçüde kolaylaşmıştır.

Tarla domatesi, bir yıllık otsu bir bitkidir; bir duvara ya da bir hereğe bağlanırsa, sapı dik çıkar; ama kendi başına bırakılırsa, dallanıp sarkar. Boyu 2 metreyi bulabilen sap, çok özel bir koku çıkaran salgı kıllarıyla kaplıdır. Yapraklar düzensiz telek biçimindedir; yaprakların koltuğunda küçük salkımlar halinde toplu bulunan çiçeklerse, tüylü beş taçyapraktan oluşur. Aynı sayıda çanakyapraklar, çanağı oluşturur.

Meyvesi yumuşak bir özle dolu, ince kabuklu, etli bir meyvedir; meyvenin içinde birçok bölme, her bölmede de peltemsi bir sıvı içinde çok sayıda çekirdek bulunur. Domatesin bileşiminde su önemli bir yer tutar (yüzde 90’dan çok); madensel tuzlar da boldur; ayrıca yüksek oranda A vitamini vardır.

Dona dayanıksız olan domates, Akdeniz ülkeleri dışında ancak iyi mevsimde ekilir. Domates ekimi genellikle şubat mart aylarında, camekanlı yastıklara yapılır. Elde edilen fideler mayısta tarlaya dikilir, haziran sonunda da ürün alınmaya başlanır. Yerinde olgunlaşan domatesler çok lezzetli olur; ama çoğunlukla, ticari zorunluklar dolayısıyla, satış yerinde olgunlaşıp kızarmaları için dalından yeşilken toplanır.

 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı