Nedir

Dömeke Savaşı Nedir Hakkında Bilgi

Dömeke Savaşı Nedir, Kimler Arasında Yapıldı, Tarihçesi
Dömeke Savaşı Osmanlı devletiyle Yunanistan arasında yaşanan savaş (1897).
Yunanistan’ın, Girit’te ayaklanma çıkaran Rumlara yardım etmesi ve Makedonya’da Türklere karşı saldırıda bulunması üzerine bu devlete savaş açıldı. Siyasal durum Osmanlılar için elverişli idi. Yunanlıların bu davranışlarını ilgili devletler uygun görmüyordu. Ethem Paşa komutasındaki Türk ordusu, Alman subayları tarafından yeniden düzenlenmişti. Yunan ordusuna kralın kardeşi Konstantin komuta ediyordu. Yunanlar daha çok çete savaşları yapmak üzere hazırlanmışlardı.
Türk kuvvetleri, savaş ilanından bir gün sonra Milona savaşını kazandılar. Yunanların savundukları Yenişehir ve Tırhalı aldılar. Yunan kuvvetleri, Varda’ya çekilmeye zorlandı. Yunan başkomutanlığı, kuvvetlerinin büyük bölümünü Dömeke müstahkem yerinde toplamıştı. Savaşın geleceği burada belli olacaktı. Yunanların şiddetle karşı koymalarına rağmen Dömeke ele geçirildi. Atina yolu Türk ordusuna açılmış oldu. Yunan ordusunun yenilgisi Atina’da büyük heyecan yarattı. Bu sırada büyük Avrupa devletlerinin araya girmesi nedeniyle Yunanlarla ateşkes antlaşması yapıldı. Kazanılan zaferden gereği gibi yararlanılamadı. Antlaşmaya göre, Yunanistan Girit’teki askerlerini çekecek ve Osmanlı devletine savaş tazminatı verecekti. Padişah da bir Yunan prensinin adaya vali atanmasını kabul edecekti. Bu da adanın elden çıkması demekti.
A Z Kültür ve Tarih Ansiklopedisi 196

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı