Nedir

Dor Üslubu Nedir Kısaca Bilgi

Dor Üslubu Nedir, Dor Üslubu Hakkında Kısaca Bilgi.
DOR ÜSLUBU, eski Yunanlılarda özel bir yapı biçimi. En çok tapınaklarda görülür. Bu üsluptaki tapınaklar sağlam temellere dayanan üç yahut daha çok kademeli bir taban üzerinde bulunmaktadır. Esas salonun bir veya iki cephesi yahut her yanı sütunlarla çevrilidir. Yunan yapılarının en karakteristik yani bu sütunlardır.
Dor üslubundaki sütunlar kaidesiz, yüzerleri yivlerle süslü ve aşağıdan yukarıya doğru incelmektedir. Üzerinde düz bir plakadan meydana gelen başlıklar ve bu başlıkların üzerinde sırasıyla taş hatıllar, frizli levhalar, saçaklar, yapının dar tarafında üç köşe, bazen heykellerle üslü alınlıklar bulunmaktadır. Yapıda hiç bir pencere yoktur. Yalnız kapıdan ışık aldığı anlaşılmaktadır.
A Z Kültür ve Tarih Ansiklopedisi 196

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı