Kültür

Dormen Tiyatrosu Hakkında Bilgi

Dormen Tiyatrosu Nedir, Nasıl Kurulmuştur, Dormen Tiyatrosunda hangi oyunlar oynanmıştır, hakkında kısa bilgi

Oyuncu, yönetmen Haldun Dormen’in 1957’de İstanbul’da kurduğu topluluk.

H. Dormen ABD’de tiyatro öğrenimi gördükten sonra, 1954’te yurda döndüğünde Muhsin Ertuğrul’un yönetimindeki Küçük Sahne’de çalıştı. 1955’te Beyoğlu Tel Sokağındaki Tiyatro Derneği içinde Cep Tiyatrosu’nu kurdu. 1957’de kurulan Dormen Tiyatrosu’nun temeli bu tiyatroda atıldı.

Dormen Tiyatrosu, ilk olarak Küçük Sahne’de çalışmaya başladı. Topluluk ilk kadrosunda H. Dormen’in yan ısıra, Aftan Erbulak, Yılmaz Gruda, Özen Tutucu, İzzet Günay, Necdet Aybek, Yıldız Alper, Ersun Kazançel, Erol Keskin, Erol Günaydın yer aldılar. Topluluğun en parlak dönemi olan 1957-1972 arasında Karaağaçlar Altında, Kamp 17, Hedda Gabler, Aşk Otu, Çikolata Asker, Nina, Ben Fotoğraf Makinesiyim, Cengiz Hanın Bisikleti, Papaz Kaçtı, Müfettiş, Beş Parmak, Sözde Melekler, Zafer Madalyası, Kırkından Sonra, İkinci Baskı, Irma (müzikal), Hepimiz Paris’te, Taşra Kızı, Şairin Mektupları, Oyuncakçı Dükkanı, Cinayetin Sesi, Ayı Masalı, Sevgilime Göz. Kulak Ol, Borusunu Öttüren, Altın Yumruk, Montserrat, Şahane Züğürtler, Çıplak Ayak, Şahane Dul, Bit Yeniği, Turp Suyu, Oliver (müzikal), Eski Çamlar Bardak Oldu, Yaygara 70, Aşk Gibi, Uyy Balon Dünya, İstanbul Masalı, Gigi, Elden Ele, Baba Evindeki Hayat gibi çoğu yankı uyandırmış oyunlar sergiledi. Bunların büyük kısmında Dormen oyuncu ya da yönetmen olarak görev aldı.

Dormen Tiyatrosu 1972’de ekonomik nedenlerden ötürü kapanmak zorunda kaldı. İstanbul’da bu yıllarda özel tiyatroların çoğu “özellikle televizyonun yaygınlaşması yüzünden birer birer perdelerini kapadılar. Bu bunalım bir ölçüde atlatıldıktan sonra Dormen Tiyatrosu 1984′ te perdelerini yeniden açtı. Hangisi Karısı, İkinin Biri, Kaç Baba Kaç, Karmakarışık, Şahane Züğürtler, Papaz. Kaçtı, Çılgın Sonbahar, Hastalık Hastası ya da Meraki, Nerdeyse Kadın, Beşten Yediye, Şarkılar Susarsa oyunlarıyla seyirci karşısına çıktı.

Dormen Tiyatrosu, yerli ve yabancı birçok oyun yazarını tiyatro severlere tanıttı, oyunlar yayımladı. Küçük Sahne, Ses Tiyatrosu (Eski Fransız Tiyatrosu), Kadıköy Süreyya Sineması ve Halk Eğitim Merkezi, Tepebaşı Dram Tiyatrosu ve şimdi çalışmalarını sürdürdüğü Pangaltı’daki sahnesinde seyirciyle buluştu.

Dormen Tiyatrosu’nun, önemli bir ayrıcalığı da, başından itibaren okul anlayışı içinde çalışmalarını sürdürmesidir. Bugünün tanınmış birçok oyuncusu, yönetmeni ve tiyatro yöneticisi ilk sanatsal çalışmalarını Dormen Tiyatrosu’nda gerçekleştirdi.

Dormen Tiyatrosu’nun serüveni, Haldun Dormen’in Sürç-ü Lisan Ettikse (İst., 1977) adlı anılarında ayrıntılarıyla yer alır.

HİLMİ ZAFER ŞAHİN
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı