Kültür

Dörtlük Hakkında Kısa Bilgi

Dörtlük nedir, ne demektir, anlamı nedir?  Dörtlük nerelerde kullanılır, özelliği nedir, Dörtlük hakkında kısa bilgi

Dört dizeden kurulu olan nazım birimine dörtlük (kıta) adı verilir.

Türk edebiyatında dörtlükler değişik biçimlerde kafiyelenebilir, çeşitli vezinlerde yazılabilir. ‘Buna karşılık, her dörtlüğün belirli bir anlam bütünlüğü vardır. Ama özellikle Halk şiirinde, bazı dörtlüklerin ilk iki dizesi konuyla ilgisiz olabilir. Bu gibi durumlarda, son iki dize, anlamı bütünleyip bağlayabilir.

Türk şiirinin ilk örneklerinde bile rastlanan dörtlük nazım birimi, Halk şiirinin aşağı yukarı bütün türlerinde geçerli olmuştur. Divan Edebiyatında da bazı şiirlerin dörtlükler biçiminde yazıldığı görülmektedir. Milli Edebiyat döneminde, Halk Edebiyatından bütün olarak yararlanma çabalan sırasında, dörtlük temel nazım birimi olarak alınmıştır. Günümüz ozanları da, bazı şiirlerini dörtlükler biçiminde yazmaktadırlar; ama klasik dörtlüğün kafiye yapısı günümüzün şiirlerinde izlenmemektedir.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı