Nedir

Dövmeç Yemeği

DÖVMEÇ YEMEĞİ (ADIYAMAN)
Derleyen: A, Kadir GÜNEŞ
Derleme Tarihi: 2005
Kaynak Kişi: Nimet PERİ, 1969 doğumlu, evli, üç çocuk annesi. Kaynak Kişinin Yemeği Kimden Öğrendiği: Eşinden(eşi aşçıdır)
Yemeğin Malzemeleri: 6 adet patlıcan, 1kg, domates, 750 gr, biber, 2 baş sarımsak, 250 gr, kıyma, yarım yemek kaşığı tereyağı, iki çay kaşığı tuz malzemelerini oluşturur.
Yapılışı ise şöyledir: Sebzeler temiz bir şekilde yıkanır. Domatesler bölünerek bir tepsiye dizilir. Patlıcan ve biberler bir şişe takıldıktan sonra domates ile birlikte fırına verilir. (taş ocağı fırını) Domates, biber ve patlıcan fırında közlendikten sonra kabukları soyulur. Bir havanda dövülür, sarımsak içine atılarak ezilir. İçerisine kıyma da eklenir. Son olarak yemek, tabağa konularak servis yapılır.
Dövmeç, dövülerek yapıldığından dolayı bu adı almıştır. Bu yemeğe eskiden tüccar yemeği de denilirdi. Bir rivayete göre Adıyaman’a gelen tüccarlar dövmeç yemeğini yaparak yerlermiş. Kolay ve çabuk yapılan bir yemek olduğundan tercih edilirmiş.
Bu yemeğe Adıyaman dışında başka yörelerde rastlanmamaktadır. Bunun en büyük nedenlerinden biri başka illerde taş ocağı fırıncılığının gelişmemiş olmasıdır. Adıyaman’da devam etmesinin en büyük nedenlerinden biri ise fırıncılık sektörünün yaygın oluşudur.
Daha çok yaz yemeği olarak bilinen bu yemeği Adıyaman’da bilmeyen yoktur. Hemen hemen her evde yapılan bir yemektir. Adıyaman ilinin kültürel zenginliklerinden biri olan dövmeç yemeğini tanıtmak amacıyla farklı kurumlar çeşitli etkinlikler yapmaktadır. Bu konuda Adıyaman valiliğine bağlı olarak İl Turizm Müdürlüğünün, Halk Eğitim Merkezinin çeşitli çalışmaları olmaktadır. Halk Eğitim Merkezi yerli ve yabancı yayınlarda dövmeci Adıyaman’ın mutfak kültüründen seçilmiş özel bir yemek olarak tanıtmaktadır.
[stextbox id=”alert” caption=”Önemli Uyarı” bgcolor=”990000″]
Gazi Üniversitesi THBMER yayını olan; Kentler ve İmgesel Yemekler kitabından alınmıştır. M.Öcal Oğuz, Nuray Akkanat, Ayşenur Karagöz tarafından hazırlanmıştır. Kültürel Bellek dışında bir web sitesinde yayınlanması yasaktır. Sitemizde kullanmak için gerekli izin alınmıştır.
[/stextbox]
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı