Güncel

Dünyanın Yedi Harikası Nelerdir Kısa Bilgi

Dünyanın 7 Harikası Nelerdir Kısaca. İsimleri 7 Harika Babil’in Asma Bahçeleri, Halikarnas Mozolesi, İskenderiye Feneri, Zeus Heykeli, Rodos Heykeli, Mısır Piramitleri, Artemis Tapınağı

Yunan yazarları, antik dönemin en etkileyici yapıtlarını listelemişlerdir. Yazarlar, hangi başyapıtların (ve kaçının) listeleneceği konusunda ayrılmışlardır, ancak burada belirtilen yedi yapıt, “Dünyanın Yedi Harikası” olarak kabul edilmiştir.

Babil’in Asma Bahçeleri
Bu görkemli bahçeler, bir dizi teras üzerinde yükselmektedir. MÖ 605-562 yıllarında Babil Kralı II. Nabukadnezar tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır. Bu yapıttan hiçbir kalıntı günümüze ulaşmamıştır.

Halikarnas Mozolesi
MÖ 353’te yapıldı. Beyaz mermerden yapılan kabrin çatısı 1 piramit şeklindedir. Üzerinde, atlarla çekilen savaş arabası 1 heykeli vardır.

İlgili Makaleler

İskenderiye Feneri
MÖ 280’de yapılmıştır. Bu Mısır feneri, 135 m yüksekliğindeydi ve ışığı 65 km uzaklıktan görülebiliyordu. MS 12. yy.da bir depremde yıkılmıştır.

Zeus Heykeli
Olympia (MÖ 430). Tanrıların kralının altın  ve fil dişinden yapılmış k bu heykeli 12 m uzunluğundadır.

Rodos Heykeli (MÖ 304)
Yaklaşık 30 m yüksekliğindeki bu dev bronz heykel, Güneş Tanrısı Helios’u simgeler ve adanın liman girişinde durmaktadır.

Mısır Piramitleri
Antik dönem Mısır piramitlerinin en büyükleri MÖ 2600 yılında Giza’da kurulan bu üç piramittir. Yedi harikanın en eskisi olan piramitler, bozulmamış tek yapıdır.

Artemis Tapınağı
Efes’teki Artemis Tapınağının yapımına MÖ 356 yılında başlanmıştır. Çok büyük ve güzel düzenlenmiş bir yapıydı. Büyük bir kısmının kazısı tamamlanmıştır.