Bilgi Dünyası

Duyular Nelerdir, Kaç Duyumuz Var, İsimleri

Duyular nelerdir? Kaç duyumuz (duyu organımız) var. 5 Duygu organımız şunlardır. Görme, işitme, dokunma, koklama ve tat alma
Duyularınız sizlere, etrafınızda neler olup bittiğini anlatır. Tüm hayvanlar gibi insanlar da hayatta kalmak (hareket etmek ya da iletişim kurmak, yiyecek bulmak ve tehlikeden uzaklaşmak) için bu bilgiye ihtiyaç duyarlar.
Değişik hayvanlar kendi yaşam çevrelerinde hayatta kalabilmek için kendilerini donatacak duyular geliştirirler. Yarasaların işitme duyuları o kadar gelişmiştir ki karanlıkta uçabilir ve en tiz çarpma yankılarını bile hissederek sinekleri yakalayabilirler.
İnsanların 5 temel duyusu vardır: Görme, işitme, dokunma, koklama ve tat alma. Bütün bu duyular, vücudun belli bölgelerindeki duyu organlarında yer alır. Duyu organları sinirler aracılığıyla beyne bilgi gönderir. Beyin, dış dünyaya ilişkin resmini oluşturmak için tüm bu iletileri bir araya toplar.

Gözlerinizle görürsünüz. Görme duyusu size nesnelerin neye benzediğini ve nerede durduklarını söyler. Aynı zamanda nesnelerin rengini ve parlaklığını hissetmenizi sağlar. Kulaklarınızla duyarsınız. İşitme duyusu iletişim kurmanıza yardımcı olur ve nesnelerin yerini söyler. İç kulağınız aynı zamanda denge kurmanıza yardımcı olur. Deriniz ana dokunma organınızdır.
Dokunma, nesnelerin nasıl olduğunu anlamanızı sağlar. Burnunuzla koklar, dilinizle tat alırsınız. Koklama ve tat alma doğru yiyecekleri seçmenize yardımcı olur.
Duyu organlarından biri zarar görürse, diğer duyular bu zararı azaltmak için güçlenebilir. Örneğin görme yetisini kaybeden biri duyma ve dokunma duyularını geliştirebilir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı