Kültür

Düz Yazı Nedir Hakkında Bilgi

Düz yazı nedir, nasıl yazılır, düz yazı türleri ve özellikleri hakkında bilgi

Duyguları, düşünceleri, gözlemleri, izlenimleri, olayları, vb. dil kurallarına uygun olarak anlatma biçimine düzyazı (eski deyişle nesir) adı verilmektedir.
Düzyazının en küçük birimi cümledir (tümce). Bir düşünceyi ya da olayı bildiren uzun ya da kısa cümleler, belirli bir plana göre art arda sıralanıp paragrafları oluşturur. Paragraflar da, anlam yönünden birbirlerine eklenerek, yazı türü içinde belirli bir işlev yüklenirler.
Düzyazıda amaç, anlatılacakların en açık, en yalın ve en doğru biçimde belirtilmesidir. Bu da, dilbilgisi kurallarına uyularak sağlanabilir. Her insan, anadilini hem kulak dolgunluğu ile hem de öğretim aşamalarından geçerken öğrenir; doğal olarak da, konuşur ve yazarken, dilbilgisi kurallarına uygun cümleler kurar. Düzyazıda yazım (imla) kurallarına uyma zorunluluğu da vardır. Sözcüklerin doğru söylenişleriyle yazılması, yazım işaretlerinin yerli yerinde kullanılması, düzyazının kolay anlaşılmasına yardımcı olur.
Özellikle edebiyatçılar, dilin kurallarını bozmadan, da ha değişik ve özgün anlatım biçimlerinin denemesine girişirler. Bu denemeler, belirli bir kişilik ve özgünlük kazanınca, yazarın üslubunu belirler.
Ahmet Haşim, bir yazısında «düzyazı anlaşılmak içindir… düzyazının doğurucusu akıl ve mantıktır» der. Gerçekten, düzyazının anlaşılması şiire göre daha kolaydır. Düzyazıda, şiirde görülen zengin imgeler, simgeler, söz oyunları pek sık yer almaz.
İnsanlık tarihinde «düzyazının mı, yoksa şiirin mi daha eski olduğu» konusu oldukça tartışılmıştır. Gerçekte düzyazı, konuşmaya dayanan bir anlatım yolu olduğu için, şiirden daha eskidir; ama sanat haline gelmesi şiirden sonradır. Çünkü düzyazının ezberlenmesi, aktarılması ve saklanması pek olanaklı değildir. Bu bakımdan, yazının bulunuşundan önceki edebiyat yapıtlarının aşağı yukarı tümü manzum olmuştur; düzyazı örnekleriyse, yazılı belgelerle saklanabilmiştir.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı