Biyografi

Eflatun-Platon Kimdir Hayatı Eserleri

Eflatun (Platon) kimdir, Eflatun (Platon) hayatı ve eserleri hakkında kısa bilgi

Isparta ile Atina’nın Peloponnesos savaşına giriştikleri sırada dünyaya gelen Eflatun, Atinalı ünlü bir ailedendi. Sokrates suçlanıp ölünceye kadar, onun öğrencisi oldu. Daha sonra Mısır’a, ardından da aydın bir tiran yapmayı düşlediği Yaşlı Dionysios’un sarayına (Sicilya) gitti.

Atina’ya döndükten sonra, 387’de Akademia’yı kurdu. Yeniden Sicilya’ya, bu kez Genç Dionysios’un sarayına gitti: Onun yardımıyla siyasal düşüncelerini gerçekleştirmeyi amaçlıyordu, ama bu girişimi başarısız kaldı. Eflatun kendi yurdunda kamu etkinlikleri alanında hiç bir başarı elde edemedi, bu yüzden felsefeye yönelerek ölünceye kadar Atina’da ders vermekle yetindi.

• Sokrates’in düşünme sanatı (diyalektik) ile ilgili öğretisini ele alan Eflatun, bunu idealar alanına yöneltti ve Devlet adlı yapıtında mağara mitosuyla açıkladı.

• Eflatun’a göre insanlık, bir mağarada zincire vurulmuş tutsakların görüntüsündedir. Sırtları güneş ışığına dönük olan bu tutsaklar, gördüklerini gerçek sanırlar. Bu adamlardan biri kurtarılır da ışığa yöneltilirse, önce gözlerinin kamaştığı, sonra da ışığa bakmak istemediği görülür.

• Bununla birlikte, yavaş yavaş, güçlükle ama güvenle, doğrunun burada olduğunu anlayacak ve iyiliği simgeleyen güneşin parlaklığına dayanabilecektir. Ama bu hayranlıktan kurtulup, mağaraya, yani insanlar dünyasına dönerek, onlara İyilik ‘ten esinlenen etkili bir tutum ve siyaset öğretmesi gerekmektedir.

• Böylece insan, duyularının yardımıyla cisimlerin ve maddenin, değişken ve anlamsız dünyasını tanıyacaktır. Her şeye karşın, Eflatun’un duyusal deneyiminden yola çıkarak oluşturduğu düşünme düzeni gerçek bir bilim değil, bir «düşünce», bir «görüş», bir «kanıdır» (doksa).

• Eflatun’a göre birbirinden ayrı iki dünya vardır (ikicilik): Kavranabilen dünya ya da İdealar dünyası; algılanabilen dünya ya da görülen ve dokunulan şeylerin, doğan ve ölen bireylerin dünyası.

• Dünyamız, İdealar dünyası örneğine göre kurulmuştur. İnsan, at, ağaç, köpek ve her çeşit doğal nesnenin ideası vardır. Eflatun felsefesine, idealara verdiği önem açısından «idealizm» adı verilir. İdealar dünyası, bazıları insanın tutumunu esinleyen ve kuralcı bir rol oynayan birçok ide-adan oluşmuştur. Bunlar arasında Güzellik (Phaidros), Adalet (Devlet), Sevgi (Şölen) ve özellikle de iyilik ideaları ön sıradadır.

Eflatunculuğun başlıca özelliği, araştırma yöntemi olarak Sokrates diyalogunu kullanması, matematik ve geometriye ayrıcalık tanıması ve en iyi siyasal biçime özlem duymasıdır.
 
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı