Edebiyat

Efsane Nedir Kısaca Bilgi

Efsane Nedir?

Efsane; Eski çağlardan beri söylenegelen, olağanüstü varlıkları ve olayları konu edinen imgesel öykülere verilen ad. Sözcüğün Türkçe karşılığı söylencedir.

Efsane Hakkında Kısaca Bilgi

Efsanelerde gerçeklik payı olmakla birlikte, tümüyle bir gerçeklik yoktur. Olaylar” ve kişiler abartılarak ve olağanüstü özellikler katarak anlatılır.
Taş Bebek. Kara Koyun. Sarı Kız, Boş Beşik, Kırkpınar çok sayıdaki söylencelerimizden yalnızca birkaçıdır.
Söylenceler; halkın inanışını, gelenek ve göreneğini, kültürünü yansıtan, iyi işlenip değerlendirilmeleri durumunda hem halk edebiyatının yetkin örneklerini sunması hem de çıkarılacak dersler bakımından önem taşıyan edebiyat ürünleridir.
Eflatun Cem Güney, Ali Püsküllüoğlu, Yalvaç Ural, Yaşar Kemal gibi yazarlarımız Anadolu efsanelerini derleyerek kitaplaştırmalardır.
Kaynak; Bilkent Temel Eğitim Ansiklopedisi

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı