Kültür

Efsane Nedir Özellikleri Nelerdir Kısaca

Efsane nedir, Efsanelerin özelliği nedir, Efsane hakkında kısaca bilgi

Halk arasında doğarak ağızdan ağıza dolaşan gerçek olay ya da kişileri çoğunlukla olağanüstü nitelikleriyle işleyen anlatı türüne, «efsane» adı verilir.

Efsane, masal ile destan arasında yer alan bir anlatı türüdür. Daha çok da destan ve öyküye yakındır. Ama aralarında bazı ayrılıklar da vardır: Destan uzun ve şiir, efsane kısa ve düzyazı biçimindedir. Destanda belirli bir üslup kaygısı güdülür, efsane yalın ve dolaysız bir anlatımdadır. Masallarda olaylar genellikle mutlu sonla biterken, efsanede genellikle acıklı biter.
Efsane, çoğunlukla gerçek olaylardan kaynaklanır. Olağanüstü nitelikleri bulunmasına karşılık, inandırıcılık yönü üstündür. Halk arasında sevilerek benimsenmesi de bu özelliğindendir. Efsanelerde halkın özlemleri, ideal insan tipi, çaresizlikleri, gerçeğe yakın bir biçimde dile getirilmiştir.
Efsaneler, 4 bölümde sınıflandırılabilir: Yaradılış efsaneleri (Yusufçuk efsanesi); tarihsel efsaneler (Genç Osman efsanesi); olağanüstü varlıkları konu edinen efsaneler (Alageyik efsanesi), dinsel efsaneler (Hallacı Mansur ile ilgili efsane).
Efsaneler, çağdaş edebiyatımızda roman, tiyatro gibi yapıtlara zengin bir konu kaynağı sunmaktadır. Bazı yazarlarımız, bu efsanelerden yararlanarak çeşitli roman ve

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı