Edebiyat

Ek Nedir Kısaca Bilgi

Ek Nedir?

Ek: Sözcük sonlarına gelerek sözcüğün anlamında değişiklik yapan ya da sözcüklerin görevlerini belirtmeye yarayan parçalardır.

Ek Hakkında Kısaca Bilgi

Dil bilgisinde takı sözcüğüyle aynı anlamda kullanılır.
Türkçe ek bakımından zengin bir dildir. Özellikle sözcük türetmede çok işe yarayan ekler dilimizin sözcük sayısı bakımından zenginleşmesinde önem taşır. Türkçe sondan eklemeli bir dildir. Sözcüğün sonuna arka arkaya birden çok ek getirilebilir. Ek gelmesi durumunda sözcüğün kökünde bir değişiklik olmaz. Sözcüğün sonuna gelen ekler kural dışı bazı durumlar dışında sözcüğün son hecesindeki ünlü sese uyarak kalın ya da ince olur.
Türkçede ekler görevleri bakımından ikiye ayrılır: yapım ekleri ye çekim ekleri. Yapım ekleri, ulandığı sözcüklerin anlamında ve sözcük türünde değişiklik oluşturan eklerdir. Sözcüğe, bu eklerin birden çoğu ulanırsa her ulanışta anlam ve tür değişikliği oluşur.
Örnek:
göz, göz+lü, göz+cü, göz+cü+lük,
göz+lük, göz+lük+çü, göz+lük+çü+lük,
göz+le+mek, göz+et+le+mek, göz+lem
Çekim ekleri, sözcüğün anlamını ve türünü değiştirmeyen, yalnızca tümcedeki görevini belirten eklerdir.
Örnek:
köy, köy+ü, köy+e, köy+de, köy+den
ev, ev+im, ev+in, ev+i, ev+ler
gel, gel+di, gel+miş, gel+ir, gel+se
Kaynak; Bilkent Temel Eğitim Ansiklopedisi

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı